Google nám dává pětku …

  • Published in ze života
  • Hits: 3242

Už jsem se čtenářům tohoto webu přiznal, že jsem byl na gymnáziu velmi špatný žák. Okolnosti jsem popsal v příslušném článku a shrnu-li to, trvalo to mé individualitě dost dlouho, než začala sjednocovat neukázněné proudy šířící se všemi směry do jakžtakž jednotného řečiště, komplexní (leč vždy problematické) osobnosti. Při vědomí si těchto hříchů mládí opakovaně apeluji uváženost a trpělivost trenérů či pedagogů při vynášení soudů nad adolescentními hráči. Zbyly mi z tohoto „neutěšeného“ období ošklivé sny … „posaďte se Haník, je to za pět …“, sny, které mě vrací do školních škamen a znovu a znovu, ústřední motiv: já tu školu nedodělám … Míváte to taky vážení čtenáři? To bylo pětek … Kdoví, co asi matka říkávala sousedkám, když se jí ptaly, „tak co ten tvůj kluk?“, asi musela dost zatloukat, aby to duševně ustála a k tomu stálé dvojky z chování, no nic … Minulý týden jsme dostali jako Volejbalová akademie taky jednu kouli, tedy pětku (doufám, že se tomu stále tak říká). Ale tahle pětka mi udělala radost. Proč? To musím trochu vysvětlit...

Už jsem se čtenářům tohoto webu přiznal, že jsem byl na gymnáziu velmi špatný žák. Okolnosti jsem popsal v příslušném článku a shrnu-li to, trvalo to mé individualitě dost dlouho, než začala sjednocovat neukázněné proudy šířící se všemi směry do jakžtakž jednotného řečiště, komplexní (leč vždy problematické) osobnosti. Při vědomí si těchto hříchů mládí opakovaně apeluji uváženost a trpělivost trenérů či pedagogů při vynášení soudů nad adolescentními hráči. Zbyly mi z tohoto „neutěšeného“ období ošklivé sny … „posaďte se Haník, je to za pět …“, sny, které mě vrací do školních škamen a znovu a znovu, ústřední motiv: já tu školu nedodělám … Míváte to taky vážení čtenáři? To bylo pětek … Kdoví, co asi matka říkávala sousedkám, když se jí ptaly, „tak co ten tvůj kluk?“, asi musela dost zatloukat, aby to duševně ustála a k tomu stálé dvojky z chování, no nic … Minulý týden jsme dostali jako Volejbalová akademie taky jednu kouli, tedy pětku (doufám, že se tomu stále tak říká). Ale tahle pětka mi udělala radost. Proč? To musím trochu vysvětlit.

Jirka Popelka (jenž statečně vede vlastní výborný web) mi před časem sdělil, že existuje jakýsi „page-ranking“, tedy známkování webových stránek. Myslím, že vy, počítačově zdatnější lehce dohledáte, jak se tento „page-ranking“ nastaví. Mně ho nastavil Popi se slovy: „… máte čtyřku, to jste docela dobří. Měli jste dlouho trojku, ale teď jste se zlepšili …“. Já vím, hodnocení webových stránek … prostor pro jednu z dalších manipulací, řeknete si. A možná to tak i je. Na druhé straně, já jsem nikoho o žádné hodnocení nežádal, děje se automaticky podle nějakých kritérií. Jistě na „Gúglu“ nesedí nějaký specialista, který posuzuje webové stránky Volejbalové akademie. Prostě Google si stanovil nějaká kritéria, podle nichž se jednotlivým stránkám připočítávají či odpočítávají dílčí bodíky a výsledkem je bodové ohodnocení od 0 do 10. Jestliže máte tento page ranking nastavený, tak se vám v pravém dolním rohu objeví při otevření jakékoliv webové strany například takováhle značka: 3/10 (web, který jste otevřeli má tedy trojku). A tak se dovíte, že třeba oficiální strana Karla Gotta či Tomáše Rosického má čtyřku atd. Jestliže někdo zakládá webovou stránku, má zájem, aby byla čtena či nějak brána na vědomí. Tento fakt doufám nemusíme zastírat, jinak bychom byli tak trochu pokrytci. A tak i web Volejbalové akademie má podobnou ambici. Nevím, zda to děláme úplně správně (například jsme vůbec zatím neřešili marketingovou otázku, což je určitě špatně a naopak se soustředíme na obsah), ale z nárůstu čtenosti a počtu reakcí, lze (říkám to opatrně a s ostychem) sledovat jistou odezvu na naši činnost. K tomuto zjištění nepotřebujeme žádný „page-ranking“ ale stačí jen sledovat základní statistiku: denní počet návštěv, unikátní návštěvy, počet stránek atd., který máme samozřejmě každodenně k dispozici. A teď zpět k té „gúglovské pětce“. Zaregistroval jsem ji poprvé minulý týden. Zřejmě se trochu změnila kriteria, jelikož jsem si všiml i posunu nahoru u jiných stránek. Pokud si dobře vzpomínám, když mi to Popi vysvětloval, mezi kritéria hodnocení se započítává: počet návštěv, rychlost změny nových článků, diskuse a odkazy z jiných (výše hodnocených stran). Pokud by to tak skutečně bylo, a vyloučil-li bych manipulaci, s níž je lepší počítat všude, pak jsou tato kritéria poměrně logická a pětka od Google je důvod k radosti. Abyste měli srovnání:

9: Světoví „Supergiganti“ (Yahoo, You Tube, Google)

8: Čeští „giganti“ (Seznam)

7: Například Idnes  (ale sport na idnes má již jenom 6 a volejbal 4)

6: většina internetových deníků a rádií (Sport atd.)

5: třeba Volejbalová Akademie, ale i ČVS

4: většina soukromých webových stran různých hvězd, ale i třeba SVF (Slovenská volejbalová federace), kde se podle mě objevují zajímavé zprávy atd.

Takže sečteno a podtrženo: sobě přeji, aby mě sny o těch školních pětkách už nestrašily, vždyť už tak moc nezlobím … a nám vážení spoluautoři i čtenáři, ať nám to vydrží … Zatím děkuji za přízeň či minimálně za spoluúčast. Ta „pětka“ (ať je jakkoli relativní) je za duševní pohyb mnoha lidí či za hru, kterou s námi hrajete. Skutečných her (kdy se člověk nemusí kontrolovat a kdy jde kalkul na čas ze hry ven) ubývá, přátelé.

Naposledy z Jáchymova 6.10.2008    Zdeněk Haník