Jak se to všechno seběhlo ...

  • Published in Vznik a vývoj sedmiboje
  • Hits: 7456

Sedmiboj Rejman fotbal
(Jiří Rejman - pravidelný účastník sedmibojů, foto: Ondřej Driml)

Abych přiznal barvu, hlavním motivem, proč jsem zakládal míčový sedmiboj osobností v roce 1991 byla zvědavost. Jako člověka milujícího kulturu: od kultury oblékání až po kulturu mravů, zajímal mě především svět umělců. Měl jsem poněkud naivní představu, že přece např. Hamleta musí hrát člověk velkého ducha. S žádným představitelem Hamleta jsem se osobně neseznámil, ale umělců jsem poznal pěknou řádku. Našel jsem mezi nimi i velmi milé lidi, ale těž musím přiznat, že jsem v řadách umělců potkal i pěkné "duševní chudáky"...


... Velkým podnikatelům jsem ve svých představách přisuzoval vizionářské schopnosti a přesvědčil jsem se, že některým úspěšným lidem v oblasti podnikání posloužila lépe vytrvalost, vůle a nezlomnost než nějaké "čarovné" vlastnosti. Naopak u politiků, kterým se v Čechách laje podvodníků, tunelářů, zlodějů, jsem často konstatoval vlastnosti jako spolehlivost, důslednost a přesnost. Samozřejmě poznal jsem zlomek předních představitelů svých oborů, ale mou zvědavost to uspokojilo. Dnes vím, že sama profese řekne o člověku pramálo, že úspěch s někým zamává a jiného kultivuje a že ten souboj dobra se zlem v každém z nás si musí vybojovat sportovec stejně jako politik či umělec.

 

Přesto jsem po bezmála pětadvaceti letech moc rád, že se dvakrát ročně sjedou špičky z různých oborů činnosti, v devět hodin se převléknou do sportovního, dají si tradičního panáka na uvítanou a na zdar akce a pak začnou nemilosrdně bojovat na sportovních kolbištích. Vědí, že se nemají ptát na honorář ani na cestovné, protože by žádné nedostali, a protože by třeba už nedostali ani pozvánku na příští akci. Přijedou totiž rádi, neboť přijet chtějí a o to jde. Není nikde napsáno, že je naše akce tak jedinečná, aby na ni přijet museli. Vždy mi šlo jen o to, aby se cítili dobře: pro to jsem naopak ochoten udělat leccos.

Ještě jednu dobrou zkušenost jsem udělal: zjistil jsem, že je mi lépe s lidmi, kteří něco umí, něco museli vytrpět, kteří jsou podle sebe schopni odvodit cenu úspěchu ostatních. Kdo zažil úspěch, poznal, co stojí, věří tomu druhému, že i jeho úspěch je zasloužený a logicky si ho váží.

A tak to funguje už čtyřiadvacátou sezónu. Vznikla četná přátelství - pracovní i lidská. Víc už od toho vlastně nechci: Zaprvé: dva krásné dni v roce (jeden v létě a jeden v zimě), kdy se prostřednictvím sedmi míčových sportů pořádně vydovádíme. Zadruhé: vědomí, že je tady zhruba stovka lidí, kteří o sobě vědí, občas se setkají i mimo náš turnaj a občas si pomohou. To jsem chtěl, když jsem zakládal míčový sedmiboj osobností.

Vznik míčového sedmiboje

Ve Východních Čechách u Rychnova n.Kn. leží malá víska Vysoký Újezd, v níž žil (a doufám, že ještě žije) pan Kašpar. Tento pán položil základ sportovnímu odvětví, které mělo i svoje Mistrovství republiky, jako málokterý sport dokázalo přivést v jeden den na jedno sportoviště ministry, olympijské vítěze, movité podnikatele a věhlasné umělce. TV NOVA si svého času přihřála svou polívčičku tím, že převzala toto odvětví do své vánoční show. Celá záležitost se zrodila v roce 1990, kdy mě nápad pana Kašpara (ten pořádal již za hlubokého komunismu sedmibojové turnaje ve své obci pro pobavení sportovních všeumělů z okolí) okouzlil natolik, že jsem se za ním do Vysokého Újezda vypravil, přesvědčil jsem ho, aby disciplína sportovní střelba (ta podle mne do této skvělé kombinace vůbec nepasovala) vyřazena a nahrazena nohejbalem. Taktéž byly branky na českou házenou změněny brankami na mezinárodní házenou. Iniciovali jsme vznik sítě vzájemně svázaných turnajů, které záhy vyústily v Mistrovství ČR v míčovém sedmiboji.

Míčový sedmiboj osobností

Záhy mi bylo jasné, že se toto odvětví je jako stvořené pro setkání lidí z různých oborů lidské činnosti, protože málokterý Čech zůstal do dospělosti nedotčený fotbalem, volejbalem či ping pongem. Navíc jsou házená, košíková a fotbal zastoupeny trestnými hody či kopy, což je ideální šance pro hravé a soutěživé muže všech věků. První pokus byl učiněn na Vánoce roku 1991, kdy se sešly v Nymburce 4 dvojice, které položily základ akcí, které byly napříště nazývany Míčovými sedmiboji osobností. Od roku 1991 se těchto turnajů zúčastnilo více než 300 osobností všech oblastí sportovního a společenského života. Spravedlivé bude poznamenat, že od roku 1995 jsem spolupracoval při organizaci turnajů osobností s Petrem Salavou. A od roku 2001 s Jirkou Lípou.