Co jsou individuální herní řetězce?

  • Úseky hry
  • Zobrazeno: 4220

Základním typem herních řetězců jsou individuální herní řetězce (IHŘ). Jedná se o sekvenci dvou a více individuálních herních činností se zjevnou vzájemnou souvislostí. Dle typu herních činností a jejich pořadí můžeme IHŘ rozdělit na čtyři skupiny (u každého řetězce jsou uvedeny dva příklady).

Týmové a skupinové herní řetězce

  • Úseky hry
  • Zobrazeno: 4546

Popisujeme volejbalovou rozehru z hlediska činnosti týmu, skupiny (herní kombinace, do nichž jsou zapojeni alespoň dva hráči) a jednotlivce (individuální herní činnosti), a to nám dává dostatek prostředků na to, abychom z těchto stavebních celků začali sestavovat a syntetizovat určité řetězce činností, které jsou základem volejbalové rozehry. Dle hlediska zapojení počtu hráčů do takového řetězce herních činností, které na sebe ve hře logicky navazují, rozlišujeme týmové herní řetězce, skupinové herní řetězce a individuální herní řetězce ...

Obrana nebo útok …?

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 3903

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Svého času jsem vedl polemiku s volejbalovým dobrodruhem Zdeňkem Cikrdlem o tom, co je ve volejbalu důležitější: zda obrana nebo útok. On tvrdil, že volejbal se rozhoduje obranou a já kontroval, že se asi nedívá na statistiky a že moderní volejbal je útok. Pokud bychom se na věc podívali přísně odborně, tvrdíme vlastně oba nesmysl, jelikož se na tuto otázku ani nedá odpovědět. Představte si, že bychom chtěli naprosto exaktně odpovědět na to, zda v 2. světové válce rozhodla slabá obrana Němců či útočná síla spojenců. Ano, výsledek utkání je vždy výsledkem souboje mezi tvrdostí, bezchybovostí a překvapivostí útoku proti sveřeposti, odhodlanosti a rafinovanosti obrany. A platí to oboustranně. Vždy jedna strana zvítězí, protože její útok, byl silnější než obrana soupeře a naopak vlastní obrana byla silnější než útok soupeře. Někdy se vyskytnou určité zajímavosti či nepravidelnosti, ale v principu toto vysledujeme vždy. Přesto i nadále tvrdím, že se moderní mužský volejbal se rozhoduje v útoku. Tento výrok však musím postavit do náležitých souvislostí... (Foto: Verbov, nejlepší polař prvního dne turnaje na OH)

Analýza a syntéza volejbalové rozehry

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 3757

Základním článkem průběhu setu ve volejbalu je rozehra, kterou můžeme popsat jako část utkání zahájenou podáním a ukončenou chybou jednoho z týmů. Každou rozehru můžeme z pohledu týmu postupně rozdělit na osm základních částí. Tyto části pak společně s podáním pokryjí všechny herní situace, k nimž ve volejbalu dochází. Herní situaci (HS) v souladu s Dobrým a Velenským (1987) pojímáme jako okamžitý stav rozehry nebo její části, v níž nedochází k podstatné změně vztahů mezi podstatnými faktory HS, tj. nedochází ke změně struktury herní situace (podobně Táborský 2007) …

Obdrželi jsme webovou poštou: semifinále Liberec – Opava z jiného úhlu

  • Luboš Bednář
  • Zobrazeno: 3007

Pro pochopení některých zákonitostí výsledku utkání stačí divákovi základní informace, pro trenéry je vždy zajímavé mít i další poznatky. Tak jako v jiných kolektivních hrách existují minizápasy (viz lední hokej a minizápasy jednotlivých formací) tak i ve volejbale je možné se podívat na celý zápas z pohledu jednotlivých rotací – souboje týmů v jednotlivých postaveních přináší poznatky ke hře soupeřů a dávají možnosti pochopení vývoje utkání a případnou změnu v taktice vlastního zápasu i příštích zápasů obou soupeřů.  Sledoval jsem semifinalové utkání Liberec – Ostrava 3:0 a nabízím pár informací: