Sebeuspokojení

  • Published in Psychologická oblast
  • Hits: 1916
Obvykle se ke slovům Pata Rileyho, tohoto významného basketbalového trenéra, jenž dosáhl čtyř triumfů v NBA s Los Angeles Lakers a nyní zastává funkci prezidenta Miami Heat v dnešních dnech proklínaného ve všech ostatních státech USA kromě Floridy, vrací Petr Juda.
Dovolte mi, abych tentokráte učinil výjimku a využil citace z jeho knihy "Cesta k vítězství". Jelikož problém sebeuspokojení, ať se nám může zdát, že v současné době nemůže z ničeho pramenit, je v nás zakořeněn již dlouhou dobu a je našim cílem se tohoto prokletí zbavit. Rilesovo pravidlo, jak vyzrát na Sebeuspokojení
Vyhýbání se řešení obtížného, trapného nebo kompromitujícího problému není diskrétnost, je to zbabělost. A je to svým způsobem okrádání, protože pokud problém zůstane neřešen, žádný tým ani žádný jedinec nemohou plně využít svých schopností. Pokud se vedoucí pracovníci nezačnou zabývat problémem Sebeuspokojení včas, budou brzo čelit problémům mnohem závažnějším.

Pokušení "dát si pohov" se dostavuje tehdy, když jste sami se sebou spokojeni a máte radost ze svých úspěchů. Naplnění velkého snu vás fyzicky i psychicky vyčerpalo a v této situaci je velmi lákavé podlehnout iluzi, že váš boj už šťastně skončil. Vaše přesvědčení, že teď už zůstanete stále na vrcholu, kam po právu patříte, podporuje samozřejmě také uznání rodiny a přátel a možná i sdělovacích prostředků. Jste na konci cesty. Pocit oproštění se od včerejší touhy a nejistoty přináší konečně tolik potřebné uvolnění. Ovšemže je po těchto povznášejících zážitcích stále těžší a těžší přinášet další oběti!
Proto je nanejvýš potřebná jistá dávka moudré skepse - nikoliv ochromující starosti, ale zdravé chápání reality. Zabraňuje totiž nežádoucímu růstu pocitu sebeuspokojení. Zatímco vesele oslavujete svůj úspěch, někdo jiný spřádá plány, jak vás vašeho výsadního postavení zbavit. Je dobré mít to neustále na paměti.
Identifikovat Sebeuspokojení v raném stádiu je velmi obtížné. Když se začínají objevovat první varovné symptomy, většina lidí se podvědomě raději dívá jinam. Nechtějí přijít o pocity spokojenosti a životního naplnění. Tým, kterému se právě povedlo dosáhnout přelomového úspěchu, je v těžkém nebezpečí. Jste rozjetí, konkurence je vašimi výsledky zastrašena, a tak je někdy možné "jet jen na půl plynu", a přesto vítězit. Ovšem za přesvědčením, že jste vlastně k úspěchu předurčeni, že máte doživotně předplaceno místo na výsluní, že budete automaticky ve všem vítězit a ocenění budou jen pršet, se skrývá časovaná bomba.

Znaky skutkové podstaty trestného činu Sebeuspokojení
  • Zahrávání si s pracovní etikou jako s pokojovým vypínačem.
  • Vynaložení nezměrné snahy v rozhodujících okamžicích a následné zjištění, že rezervy jsou vyčerpány.
  • Sabotování úsilí o dobytí dalšího postupného cíle.
  • Rozmělnění úsilí do zbytečných prostojů místo snahy o průlomové řešení.
  • Žití z podstaty minulé slávy a lpení na starých postupech, které kdysi přinášely úspěch.
Pat Riley, "Cesta k vítězství", 1990

Nepřipadá vám to povědomé?