Ať nezůstaneme stát v půli cesty …

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 4363

Vzal jsem si týdenní dovolenou, trávím ji na Moravě. Zbaven všech volejbalových problémů. Přesto jsem však splnil slib Luboši Bednářovi a shlédl jsem v Přerově mezistátní utkání kadetek Česko vers. Slovensko. Počet chyb byl úměrný věku hráček i tomu, že to bylo jedno z prvních vážných mezinárodních utkání našich děvčat. Přesto nemohu říci, že by něco zásadně rušilo, co by mě mohlo vést k opakovanému tvrzení, že nám „ujel vlak“. Myslím zkrátka, že pokud se s tímto družstvem bude pracovat dobře, jsou „dveře otevřeny“. O tom nechci dnes psát svůj krátký příspěvek. Ale rád představil jednu hráčku, která mě na jedné straně velmi zaujala, ale na druhé straně jsem nemohl přehlédnout jeden nedostatek v nahrávce. Už jsem poučen od trenéra Aleše Nováka i dalších ženských trenérů, že kritiku musím u děvčat odměřovat na lékárnických vahách, ale právě tuto dnešní dávku kritiky si dovolím, jelikož bude této hráče doufám patrné (pokud se k ní toto poselství dostane), že ji jinak ji hodnotím vysoce pozitivně. Jedná se Moniku Šmídovou z Plzně

Trenér a nahrávač vždy vítězí i prohrávají společně…

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 3758

Krátce po okamžiku, kdy byl Friedrichshafen o dva míče "odklizen" z cesty Trevisa těsně před branami vstupu mezi vyvolené ze „zlaté čtyřky“ Evropy, potkal jsem se s Lukášem Ticháčkem. „Asi na mě bylo ještě brzy …, ale já jsem si chtěl taky vyhrát Ligu mistrů, mí spoluhráči si ji už vyhráli …“, konstatuje s drsnou upřímností. Přiznávám, že Lukáš Ticháček dlouho nepatřil k nahrávačům, o nichž jsem si myslel, že to jsou ty vítězné typy. Ó, jak jsme nedokonalí, kolik omylů musíme udělat, než z nás vždy jednou za čas vypadne velké rozhodnutí. Je sice pravda, že když jsem z čistého nebe dostal možnost vést český nároďák v roce 2006 na Mistrovství světa, úplně mě to tehdy praštilo přes nos: „… vždyť ten Ticháček je nejlepší…“. Hrál celé MS a hrál dobře... (foto:www.pankiv.cz)

Základní technika odbití prsty

  • Prsty, nahrávka
  • Zobrazeno: 9403

Klíčové výrazy:

Výchozí a střehový postoj, zastavovací dvojkrok, pružina, košíček, moment odbití, hrací kloub.

 

Doskákal: Já vás chápu, že chcete problém napřed rozebrat obecně, ale nemohli bychom přistoupit k technice jednotlivých činností. To trenéry zajímá nejvíce.

Rada: Ano, samozřejmě,  nejviditelnější oblast ve volejbalovém tréninku je rozvoj pohybu (pohybových vzorců). Konkrétně tří základních volejbalových odbití: prsty (odbití vrchem), bagr (odbití spodem), smeč (odbití jednoruč vrchem).

Doskákal:  Zkusme začít u prstů, to je základní. ...

Střízlivý pohled na úpadek české nahrávačské školy

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 4221

V roce 2000 jsem skládal národní tým pro mistrovství Evropy 2001. Objížděl jsem evropské ligy a zoufal jsem si. Nahrávači na předcházejícím ME 1999 ve Vídni, kdy český tým obsadil čtvrté místo, byli Holčík a Černoušek. Pravidelně se střídali. Mě se to nějak nezdálo a hledal jsem… Černoušek měl dobrou pozici u ostatních hráčů, preferoval jej můj asistent Jirka Zach, ale mě se to s ním nějak nezdálo. Musím přiznat, že měl ze všech nahrávačů nejlepší předpoklady: měl nejrychlejší nahrávku, hrál rád se středovými hráči (nahrál jim i po horším přijmu), byl nejpřesnější. Solidně blokoval a podával. Abych to zkrátil, hledal jsem ještě jednoho nahrávače. Vyzkoušel jsem Gogu, chvíli se v reprezentaci ukázal Jarda Škach a rovněž vynikající nahrávač, ale absolutní exot Latečka.... (Foto: Martin Sidorjak)

Nahrávačská anketa končí …

  • Prsty, nahrávka
  • Zobrazeno: 3016

V uplynulých čtrnácti dnech jste se účastnili ankety, v níž jste se stali „fiktivními manažery“ Sysley Treviso a měli jste vytipovat nahrávače pro tento velkoklub. V první řadě: je samozřejmé, že nahrávač se neposuzuje podle jedné nahrávky za hlavu, nýbrž podle „trvalosti stopy“, která po příslušném nahrávači ve volejbalovém prostoru zůstává. To je: počet vítězství jeho družstva, počet vyhraných turnajů, lig, play-off, postupů do vyšších soutěží, zkrátka to, čím nahrávač přispěl k úspěchu (nezřídka pouze zlepšení) družstva, v němž působil. Čili: dlouhodobost, jistota, garance úspěchu atd. Pokud ovšem chceme něco říci k předvedeným ukázkám, pak vyjdeme z některých vašich zdařilých připomínek.