Simona Baumrtová pro web Volejbalové akademie

  • Published in osobnosti tvoří dějiny
  • Hits: 3172

Vážení čtenáři, po bouřlivé diskuzi, která proběhla pod článkem z minulého pátku jsme se tentokrát rozhodli zvolnit a přinášíme Vám rozhovor Štěpána Javůrka s medailistkou z plaveckých –evropských i světových- šampionátů Simonou Baumrtovou exkluzivně pro web VA.  

Baumrtova

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o rozhovor pro volejbalový web, nemůžu začít jinak než otázkou: Co ty a volejbal??Volejbal mě moc baví. Na gymnáziu jsme ho v hodinách dost hráli a snad jsem nebývala jen do počtu ;-) Naše třída i vyhrála vánoční volejbalový turnaj ;-)

 

Přibliž prosím našim čtenářům Tvé plavecké začátky a první trenéry.

Plavat jsem začala kolem 6- ti let, ale do 13-ti let jsem se věnovala spíš moderní gymnastice. Pak nastaly problémy se zády, přechod na gympl, a proto jsem se nakonec rozhodla pro plavání. Mojí první trenérkou v oddíle byla p.Neumannová, teď mě trénuje můj otec a pan trenér Jezbera.

 

Jaké to je, když Tě trénuje vlastní otec? Nepřichází někdy trochu ponorka?

Vůbec ne, máme s tátou super vztah. Tím, jak je často v práci, tak se doma moc nevídáme, ale v plavání nám to zatím vychází tak, jak si přejeme, takže není důvod si na něco stěžovat ;-) Zatím to je moc super.

 

Čeho všeho si již v kariéře dosáhla a co máš ještě před sebou jako výzvu?

Největšími úspěchy jsou: 3.místo na MS v krátkém bazénu na 100 znak, 10. místo na OH na 100 znak, jedno stříbro a 6 bronzů z ME ze znakových disciplín. Mou největší výzvou je asi olympijské finále a nejtajnějším přáním je olympijská medaile.

Jak často a v jakém objemu trénuješ, jak kombinuješ plavání se školou?

Trénuju 8-9x týdně ve vodě (tj.15-16hodin) a k tomu 2-4x týdně na suchu (2-4hodiny). Školu k tomu stíhám docela v pohodě, letos mě čekají bakalářské státnice. Asi bych někdy přivítala víc času, ale plavání mě dost baví.

 

A dá se plaváním v České republice uživit?

Uživit by se dalo jen díky sponzorům, ale ti se do plavání moc nehrnou. Jako sebe samu bych asi uživila, ale kdybych si musela hradit všechny věci okolo ještě sama (plavky, soustředění, ...), tak by se to asi nedalo. Pokud se nedostanu ještě na vyšší úroveň, tak to asi nepůjde.

 

Co máš v plánu po kariéře, chtěla bys zůstat u sportu?

Těžko říct, jestli se budu věnovat fyzioterapii, nebo jestli budu někde jinde. Ještě se mi pracovat moc nechce, tak zatím budu plavat ;-)

 

České plavání jde sice v posledních letech nahoru, ale olympijská medaile stále chybí. Co českému plavání schází, aby si na ni sáhlo?

To je taky poměrně těžká otázka. Myslím si, že čeští trenéři se nechtějí moc vzdělávat v rámci plavání, nechtějí čerpat ze zahraničí a "pořád si jedou to svoje". Trénují tak, jak trénovali před 10, 15, 20 lety a to teď nejde. V dnešní době už neplatí čím víc, tím líp, dnes už platí, čím kvalitněji, tím líp. A to dneska moc pochopit nechtějí.

 

A co Tvé olympijské medailové ambice?

Tak už jen účast na OH byla můj splněný sen, ale olympijská medaile je asi to nejvíc, čeho sportovec může dosáhnout a já pro to udělám cokoliv.

 

V loňském roce jsi měla možnost vychutnat si atmosféru OH, čím tě nejvíce Hry zaujaly?

Jednoznačně svojí atmosférou. Byla to paráda, Angličani fandili všem, byly vyprodané tribuny, olympijská vesnice byla super, vídat se se sportovci z jiných sportů.. Všechno se mi moc líbilo. Jediný negativní zážitek mám, že jsem se nemohla zúčastnit ani zahájení, ani zakončení OH.

 

Nějaký zážitek ze zákulisí?

Zážitek byl, když jsme potkali Usaina Bolta, chtěly se s ním vyfotit, ale před námi odmítl jednoho Ekvádorčana, tak jsme měly strach a radši jsme o fotku nepožádaly, tím mě trochu zklamal

 

Na závěr nějaký vzkaz volejbalovým hráčům a trenérům?

Ať se Vám daří a: "Šampionem se stává ten, který cvičí, i když se trenér nedívá" ;-)

 

Štěpán Javůrek