Zimní příprava beachvolejbalistů

  • Michal Palinek
  • Zobrazeno: 3055

Brazilská beach volejbalová sezóna 2011 začala v polovině ledna turnajem Banco do Brasil ve Vitórii. Bude odehráno celkem 6 turnajů mužů a žen, a to do začátku dubna a seriál bude pokračovat od konce září do půli listopadu. Celkem tedy 12 turnajů s dotací 242 000 USD na každý turnaj (pro obě kategorie). Když k tomu přidáme kalendář World Tour, který oficiálně vyplaval na světlo světa(http://www.fivb.org/EN/BeachVolleyball/Competitions/WorldTour/2011/?sm=15), tak se nedivme, že jihoameričané a jihoameričanky hrají tak dobře. Celoroční zátěž, skvělé podmínky, konkurence, hráčská kvalita i finance. Turnaje se hrají systémem 6 skupin po 3 účastnících, postupují první dva do pavouka  až do semifinále. Bodování dle pravidel FIVB, to jest na 2 vítězné sety do 21 bodů. Kvalifikace prvního turnaje čítala 24 týmů a odehráli ji systémem k.o.na dva vítězné sety do 18 bodů. Postoupilo 6 šťastlivců. Aby toho nebylo málo, tak se letos rozběhla současně i juniorská soutěž. Od úterka se vždy začíná juniorská tůra Banco do Brasil vždy v místě, kde hrají dospělí. Věkem do 21 let si tak mladé brazilské naděje zahrají kvalitní utkání a pak mohou sledovat své dospělé vzory.

TRX

  • Michal Palinek
  • Zobrazeno: 3765

Ptáte se, co je znamenají tato písmena? Je to zkratka pro „Training Resistance Exercise“ a velmi jednoduchá cvičební pomůcka, která je složena ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky a madel pro ruce či pro nohy. TRX závěsný systém je originální nářadí využívající pouze hmotnost cvičence jako dominantní faktor pro zátěž při cvičení. TRX buduje svalovou sílu, koordinaci, vytrvalost, rovnováhu, flexibilitu a aktivuje stabilizační svalstvo po celou dobu cvičení. Je určen pro cvičence všech fitness úrovní, tedy od začátečníků až po elitní sportovce. TRX byl vyvinut americkými  vojenskými, speciálními jednotkami, kteří jej hojně využívají při svých trénincích na svých základnách i mimo ně. TRX procvičí nejen svalové partie, které jste zvyklí procvičovat při svých trénincích v posilovně, ale zejména zapojí svaly o kterých jste doposud nevěděli. Při provádění každého cviku je maximálně aktivováno hluboké stabilizační svalstvo a jsou zachovány všechna pravidla funkčního tréninku.

Britové v Praze

  • Michal Palinek
  • Zobrazeno: 2965
Tento týden byli v Praze na přípravném kempu beach volejbalisté z Velké Británie. Je to tým, který má jistou účast na OH 2012 v Londýně jako domácí. Každý tento výběr má vždy dostatek peněz na přípravu(jen si vezměte čínské týmy, které nikdo moc neznal a ony se během 4 let vypracovaly na top úroveň). Británie má jednu velkou nevýhodu. Není to volejbalová země a tak si troufnu tvrdit, že díru do světa na OH neudělají. Smělá myšlenka, ale naznačím proč... Přijel s nimi jejich Headcoach Matt Grinlaubs, australský olympijský reprezentant a kamarád, který mě o jejich stavu informoval. Byly to zajímavé věci... Dostal se na pozici po německém hráči (současném trenérovi mládeže Jorgu Ahmannovi, 3. na OH v Sydney), který se nedomluvil s britskou federací. Britské olympijské týmy kočují v tomto období po halách v Evropě a vlastně jezdí za konkurencí, protože nemají v celé Anglii zastřešenou halu. Je to dost velký problém, myslím. Začali pracovat s několika dvojicemi, ze nichž se vystříbřily dvě mužské a dvě ženské. V současné době však pracuje jen jeden mužský pár, což je Miedzybrodski a Weaver. Uvidíme je na otevřeném halovém mistrovství první neděli v březnu, takže diváci si udělají obrázek sami.

AVP CROCS TOUR WORLD CHALLENGE: USA VS. BRAZIL PREZENTOVANÝ SANDERSON FORD

  • Michal Palinek
  • Zobrazeno: 3122
Předminulý víkend se v arizonském Glendale odehrála jedinečná akce - dala by se přeložit jako výzva USA a Brazílie v mužském a ženském beach volejbale. Mohla dát odpověď, kdo je na tom líp. Vždy čtyři top týmy mužů a žen změřilo síly během tří dnů systémem jeden tým ze země proti ostatním týmům druhé země. A kdo tedy tvrdí muziku v současném beach volejbalu? Výsledky hovoří pro USA - vyhráli poměrem 26:22. Zajímavosti: ...

·         po mateřské se poprvé objevila Kerri Walsh a jde jí to jako zamlada

·         rozdělovalo se 100.000 USD, takže slušnej podnik

·         odměny se rozdělovaly dle vítězství, oba vítězové si odvezli 20.000 USD a čulibrci 2000 respektive 3000 USD

·         Ana Paula Conelly hrála po ukončení kariéry Sheldy s její mladší sestrou, 27letou Shaylyn

·         ceny lístků se pohybovaly od 10USD(studenti) až po balíček VIP za 250 USD

·         hrálo se na dvou kurtech od rána na denní a noční sekci, začínalo se od cca 8 hodin ráno a končilo i po půlnoci

·         na stránkách AVP bylo možné sledovat některé zápasy online ...

Psychologie

  • Michal Palinek
  • Zobrazeno: 3606

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Dospěl jsem k názoru, že k podávání špičkových výkonů v beach volejbalu je třeba spolupracovat se sportovním psychologem. Beru, není to kdovíjaká novinka, ale v Čechách se s tím sportovci moc nechlubí, stejně jako normální populace není zvyklá chodit k psychologům (a mnohdy by to bylo velice vhodné). Přitom dnešní uspěchaná a vystresovaná doba k tomu vede. Lidé jsou podráždění (když čtu příspěvky čtenářů tohoto webu, tak je to víc než polovina...), reagují neadekvátně, asertivita jim nic neříká a potřebovali by pomoc zvenčí. Tedy od někoho, kdo rozumí lidskému nitru. Hrál jsem dlouhá léta jak indoor, tak i beach volejbal a můžu srovnávat. S Markem Pakostou jsme byli skvělej tým, zatápěli jsme většině soupeřů, měli strach z jeho bloku a pro mě bylo ctí hrát za tak vysokým a zkušeným blokem. Ale přišla doba, kdy na nás sedla ponorka a nebyli jsme schopni se z ní vyhrabat. Zdeněk Haník mi po čase vyčítal, proč jsme nesáhli po nějakém trenérovi nebo psychologovi, který by nám vysvětlil „o čem to je“ a naučil nás nějaké fígle, jak krizi překonat.