Přání skrz Beethovena …

  • Published in krása spasí svět
  • Hits: 2715

Vážení čtenáři! Před 14 dny jsem opět, již poněkolikáté, viděl a vyslechl v Obecním domě v Praze vrcholné hudební dílo, jeden z největších klenotů symfonické hudby – 9. symfonii, d-moll Ludwiga van Beethovena. Cítil jsem prostřednictvím absolutní krásy a harmonie, že jsem součástí něčeho obrovského, co nesčíslněkrát překračuje jeden individuální lidský život... 
beethoven 1

 

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

... Cítil jsem Boha, který se dá rozpoznat pouze symbolicky, v tomto případě prostřednictvím nádherné Beethovenovy hudby, která překoná staletí. Vznikala skrz utrpení a bolestně. Beethoven se jednotlivými fragmenty díla zabýval již dvacet let před jeho uvedením v roce 1824 a Schillerova Óda na radost (zařazená do závěrečné části) ho vzrušovala již od mládí. Symfonii dokončoval již v plné hluchotě, a tedy se radil pouze s „rájem svého srdce“, izolován od jakýchkoliv vlivů světa fyzicky reálného kolem něho. Neúprosně trval na propracování každého detailu a nespěchal, protože cítil, že skrz něho promluví věčnost. Ráj srdce, jak správně rozeznal Komenský, je zároveň středobodem vesmíru, kde má člověk jediný pevný bod a spojení svého mikrokosmu s makrokosmem světa. Že tento středobod v současné době většina z nás ignoruje, je největší potíž této doby. Zapřeli jsme Boha, abychom ho nechali nahradit alternativními bohy, kterým se nyní klaníme, ať má jméno pokrok, technická civilizace nebo peníze. Tiše jsme si nechali vzít mystickou energii, ať už za ní vidíme Boha (věřící) nebo řád přírody (ateisté), a nechali jsme se ošálit energií falešnou. A tak přeji čtenářům tohoto webu, alespoň těm, kteří cítí, o čem je řeč, aby znovuobjevovali mystickou energii, která nám dává sílu žít a umožňuje vyvíjet se ve smyslu duchovním.

Přeji vám zdraví, mír, dobrou práci, mužům úsměvy krásných žen a ženám správné chlapy … a zajděte si někdy na Beethovenovu devátou.

Zdeněk Haník, 25.10.2010