Pár hlav se zamyslelo?

  • Published in Jiří Novák
  • Hits: 3988
Tak už se nám to rozjelo i ve Francii. Podělím se s Vámi o pár novinek jak sportovních, tak i z oblasti řekněme funkcionářské. Liga má 14 týmů a hraje se systémem doma-venku. Každoročně se musí počítat zhruba s deseti týmy, které se budou prát o play off, nicméně si každý musí celý rok dávat pozor. Vítězství nikde není předem dané a o překvapení na úkor favorita není nouze. Ve Francii řídí ligovou soutěž tzv. Ligové shromáždění (dále jen LNV). Francouzský pohár a reprezentace už ale spadá pod hlavičku Francouzské federace. A každoročně zde vyvstává první a dost zásadní problém: termínová listina. Snahou LNV, v níž se hlavní slovo dává především prezidentům jednotlivých klubů případně jejich zástupcům je udělat termínovou listinu co nejjednodušší,což v praxi znamená 1. ligový zápas týdně. Trenéři jsou v takovém případě spokojení, mají dostatek času na přípravu svého týmu a prezidenti si mnou ruce, že mají hráče v klubu co nejdéle. Z pozice hráče je jasné, že každý radši hraje než trénuje a pokud by liga začínala v září a končila v březnu, moc bych jich proti nebylo ... (foto: Jiří Koliš) Tak už se nám to rozjelo i ve Francii. Podělím se s Vámi o pár novinek jak sportovních, tak i z oblasti řekněme funkcionářské. Liga má 14 týmů a hraje se systémem doma-venku. Každoročně se musí počítat zhruba s deseti týmy, které se budou prát o play off, nicméně si každý musí celý rok dávat pozor. Vítězství nikde není předem dané a o překvapení na úkor favorita není nouze. Ve Francii řídí ligovou soutěž tzv. Ligové shromáždění (dále jen LNV). Francouzský pohár a reprezentace už ale spadá pod hlavičku Francouzské federace. A každoročně zde vyvstává první a dost zásadní problém: termínová listina. Snahou LNV, v níž se hlavní slovo dává především prezidentům jednotlivých klubů případně jejich zástupcům je udělat termínovou listinu co nejjednodušší,což v praxi znamená 1. ligový zápas týdně. Trenéři jsou v takovém případě spokojení, mají dostatek času na přípravu svého týmu a prezidenti si mnou ruce, že mají hráče v klubu co nejdéle. Z pozice hráče je jasné, že každý radši hraje než trénuje a pokud by liga začínala v září a končila v březnu, moc bych jich proti nebyloJ.

Do toho samozřejmě přijde Francouzská federace s námitkou, že se některé zápasy Francouzského poháru (až do semifinále se hraje systémem losu, poslední čtyři týmy hrají final four na předem určeném místě během jednoho víkendu) musí odehrát v termínech ligových zápasů. A hned je problém na světě, protože vzájemná komunikace a vstřícnost těchto řídících orgánů není zrovna růžová. A to nemluvím o tom, že si i trenér národního týmu rád přihřeje svými požadavky kašičku. Potřebuje čas na regeneraci a následnou přípravu vybraných hráčů a tudíž se snaží zkrátit konec ligové soutěže jak jen to jde. A teď pár novinek o tom, co si na nás letos vymyslel a co by Vás mohlo zajímat..

Předligový turnaj…. Po 6.letech absence se na scénu vrátil předligový turnaj. 14 týmů PRO A (první liga) a dva sestupivší týmy z loňského ročníku se utkají během tří dnů na jednom místě (letos Tours). Systém je 4. skupiny po čtyřech týmech, z nichž vítězové postupují do semifinále a ostatní se podle umístění ve skupinách utkají o konečné umístění (5.-8.,9.-12.,13.-16.). Vítězem se letos stalo družstvo Tours, které ve finále porazilo Paříž 3:0 a David Konečný si už pěkně začal značkovat svoje teritorium (jednoduše za to vzal a všechny protivníky rozstřílel). PRO B-poslední sezóna….Protože je ve Francii i druhá liga (PRO B) profesionální, rozhodlo LNV o zrušení této soutěže na konci tohoto soutěžního ročníku. V závislosti na tom se PRO A příští sezónu rozšíří na 16 týmu. Tudíž bude letos sestupovat jen jeden tým z PRO A a postup si zajistí tři první týmy PRO B. Od ročníku 2009-2010 se PRO B spojí se třetí ligou (N1), vytvoří se nová soutěž o dvou skupinách a bude se v ní především pracovat systémem výchovy mladých hráčů pro družstva PRO A. V této soutěži bude vystupovat i tým CNVB (juniorský národní tým), který letos dostal výjimku a poprvé od své existence hraje soutěž PRO B. Jednou z posledních novinek je pro mě nepochopitelný systém letošního play off PRO A. Pro méně zasvěcené hrávalo play off většinou 8 prvních týmů po základní části na dvě vítězná utkání. První zápas se hrál na půdě hůře umístěného, druhý a popřípadě třetí zápas na půdě lépe umístěného. Poslední dva ročníky, se pod nátlakem dřívějšího ukončení ligy (důvod reprezentace), odehráli play off pouze první čtyři týmy stejným systémem. Letošní play off je podle mě výsměch. Hlásím sice návrat k play off osmi týmů, ale na scénu nám vstupuje tzv. golden set. Žádné play off na dva vítězné zápasy, ale první zápas u hůře umístěného, druhý u lepšího a v případě rovnosti vítězství (1:1,skóre nerozhoduje) poslední set do 15.bodů. Takže se klidně může stát, že o vítězi ligy rozhodne jeden set do 15. A proč? Samozřejmě se liga musí zkrátit na úkor reprezentace. Každý trenér, hráč a o divákovi nemluvě, tuto nejkrásnější část dlouhodobé soutěže očekává s výjimečným napětím. Poloprázdné haly se najednou naplní, televize se začínají zajímat o přenosy, fanoušci se oblékají do dresů a hráčům začíná v těle kolovat adrenalin v úplně jiném množství než tomu bylo doposud. Co si budeme povídat, širokou sportovní veřejnost zajímá jen vítěz. A o větší část tohoto nejzajímavější období nás všechny připravují taková rozhodnutí, při kterých se pár hlav zamyslí. Naštěstí se něco podobného zatím může stát jen tady ve Francii.

Paris 14.10. 2008 Pozdravuje  Paťas