Česká extraliga očima z venku

  • Published in Jiří Novák
  • Hits: 5541
Při pročítání článků na tomto webu jsem byl mile překvapen úrovní příspěvků v každé diskusi k jednotlivým tématům. A tak jsem si řekl, že zkusím napsat článek, který by měl přímo k takové diskusi vybídnout. Určitě nejsem jeden z nejpovolanějších, který by měl českou extraligu hodnotit. Musím se ale přiznat, že se jí i když relativně z dálky a jiného prostředí snažím sledovat. Článek je vlastně můj vlastní subjektivní pohled na většinu týmů extraligy a snad mi po jeho přečtení neutrhnou hlavu (foto: Jiří Koliš)
Kladno:
před sezónou jsme hráli proti Kladnu s národním týmem 2 přípravné zápasy. Při pohledu na jejich výkon jsem si řekl…sakra, ti ale hrají dobře a to byl ještě Karel Linz zraněný. O tom, že se jejich hra točí okolo nahrávače Skladaného, víme všichni. Takových nahrávačů na českých palubovkách moc neběhalo a neběhá....
Liberec: jak se říká…na starším autě nerozhoduje karosérie, ale motor. A Liberec nám jasně ukazuje, že i starší diesláček může, když se rozjede, pěkně frčet. Jasná sázka na zkušenost, vždyť Pešl, Jeslínek, Polák, Dittrich…to je něco odehraných zápasů ...

 

Při pročítání článků na tomto webu jsem byl mile překvapen úrovní příspěvků v každé diskusi k jednotlivým tématům. A tak jsem si řekl, že zkusím napsat článek, který by měl přímo k takové diskusi vybídnout. Určitě nejsem jeden z nejpovolanějších, který by měl českou extraligu hodnotit. Musím se ale přiznat, že se jí i když relativně z dálky a jiného prostředí snažím sledovat. Článek je vlastně můj vlastní subjektivní pohled na většinu týmů extraligy a snad mi po jeho přečtení neutrhnou hlavuJ.

Kladno:

Před sezónou jsme hráli proti Kladnu s národním týmem 2 přípravné zápasy. Při pohledu na jejich výkon jsem si řekl…sakra, ti ale hrají dobře a to byl ještě Karel Liaz zraněný. O tom, že se jejich hra točí okolo nahrávače Skladaného, víme všichni. Takových nahrávačů na českých palubovkách moc neběhalo a neběhá. Fokt, Svoboda a Polanský vnáší na hřiště potřebný klid a útočnou muziku tvrdí mladé a odvážné trio Linz, Sobotka a Böhm. Takže se nedá ani říct, že je jejich postavení v tabulce pro mě překvapením.

Otázkou ovšem zůstává, jestli na mladé bombery nedolehne atmosféra play off. V tom už se hraje o všechno a žádná chybička se neodpouští.

Liberec:

Jak se říká…na starším autě nerozhoduje karosérie, ale motor. A Liberec nám jasně ukazuje, že i starší diesláček může, když se rozjede, pěkně frčet. Jasná sázka na zkušenost, vždyť Pešl, Jeslínek, Polák, Dittrich…to je něco odehraných zápasů. Ze začátku si vzali trochu času na rozjezd a sehrání s mladým nahrávačem, ale teď už to vypadá,že jedou. Líbí se mi mladí Vencovský s Nesvačilem, kteří bezpochyby dokazují, že mohou kdykoliv plnohodnotně naskočit do zápasu a přinést na hřiště čerstvou,dravou krev. Otázkou pro mě zůstává, proč se jim poslední dobou nedaří dosáhnout na nejvyšší příčky. Dříve jsem pozoroval neschopnost dokázat se porvat s nepříznivým stavem, příliš rychle sklopené hlavy. Uvidíme letos. Takže na závěr vzkaz pro ostatní…Pozor na Liberec,v play off mohou být zkušenosti hodně znát, ale jen to na vítězství samozřejmě nestačí.

Ostrava:

Pro mě bez diskuse tým, který nejlépe nakoupil před sezónou. Motys s Václavíkem jasně potvrzují svoje kvality. Klapal, Mikula a Nömmsalu jsou na svých postech velmi slušní hráči. Na Zaťkovi je vidět léto strávené ve slovenském národním týmu, výkonnostně velmi vyrostl a starej pes Beaneček (Kubala) to na síti pořád parádně zavírá. Zezadu to úspěšně diriguje Jarda Tomáš, který se v určitých fázích zápasu nebojí vzít odpovědnost na sebe a rozdá jasné příkazy co a jak zahrát. Takže by se zdálo…samé klady. Ale já vidím i jeden problém. Tím je pro mě nestabilita smečařů v zóně IV. Správka se po přechodu z místa libera na smeč statečně pere a i Mikula má výborné zápasy. Na druhou stranu toho ale dokáží hodně vyházet ven. Do play off je ještě hodně času a tým určitě najde řešení i v tomto problému. Pokud Ostrava vydrží v tabulce nahoře, bude v play off hodně nebezpečná, zvláště na svojí palubovce.

Opava:

Pro mě příjemné překvapení, hlavně co se stability výsledků týče. I v posledních letech dokázala Opava porazit každého, ale také s každým prohrát, což se letos zatím podařilo eliminovat. Určitě tomu prospěl příchod nahrávače Chudíka, který i za nepříznivého stavu nepanikaří a svým projevem dokáže vnést klid do týmu. Jak říká Zdeněk Haník…hraje správně, jeho volba nahrávky a útočná konstrukce svého týmu je promyšlená. Po dlouhé době se povedl Opavě i nákup hráče do zóny IV, se kterým měla v poslední době velké problémy. O Rybníčkovi je zbytečné se nějak dlouze zmiňovat, jeho kvality všichni známe. Snad i zranění mají Opavští za sebou a budou moci v klidu pracovat s celým kádrem pohromadě. Na závěr…Letošní dosavadní výsledky jsou zatím velice slušné, ale podle zkušeností z předchozích let to letos v mých očích na titul asi ještě nevypadá.

České Budějovice:

No jo, moje BudějkyJ. Rád bych je viděl všechny masakrovat, ale zatím tomu tak není. Řekl bych, že loni hráli líp, více věřili ve vlastní síly. Myslím si to hlavně proto, že jsem viděl už několik zápasů, kdy měli soupeře na lopatě a přesto dokázali prohrát. To se loni nestávalo.

Diego zatím nenahradil Motyse, který v předchozích letech tvrdil muziku v těžkých situacích. Letos to má Sládeček o něco těžší, musí hledat jiná řešení, která zatím nepřinášejí na 100% své ovoce. Prostě na hřišti chybí jeden bomber. Zlepšení by mělo přijít i na servisu, jinak v ostatních činnostech velká stabilita. Souhra blok-obrana…radost pohledět. Pro všechny týmy hrozí jedno velké nebezpečí. Jihostroj se vždy dokázal výborně připravit na play off. A věřím tomu i letos.

Příbram:

Tým s obrovským útočným potenciálem. Na druhou stranu ale hrozně moc chyb. Kolik zápasů mohli vyhrát navíc, kdyby se sami nezahubili. Mám dokonce chuť říct, že je v některých zápasech neporazil soupeř, že se porazili sami. Ano, hrají v některých činnostech na hranici rizika, ale pokud chtějí jít výše, musí pochopit, že se dá bod vybojovat i jiným způsobem než je dát eso či prásknout balónem ze smeče na zem. Hrají výborně v obraně, dokáží si připravit spoustu bodových situací. Ale i v těch nejsložitějších volí jen jedno řešení…rána. Jako kdyby možnost půjčit soupeři balón a vybojovat bod následným blokem či lépe připraveným útokem v jejich hlavách neexistovala. Někdy je mi líto Honzátka, když ho vidím na timu, jak se klidným hlasem snaží poradit, ale přitom cítím, že to v něm vře a svým způsobem je někdy bezmocný. Ale co, jsou to mladí dravci, každý si takovým obdobím prošel a já jim přeju jen vše dobré. Je to pro mě mladý, sympatický tým, ale letos to ještě na nějaký výraznější úspěch nevidím…sorry chlapciJ

Zlín:

V podstatě jeden z týmů, o kterém nemůžu moc říct. Vlastně můžu…slušná práce. Střízlivé uvažování, promyšlené nákupy, žádné přehnané sebevědomí, které by nebylo ničím podložené. Tuší,kde je jejich místo a dělají vše pro splnění svých cílů. Ty, které by měli porážet porážejí, na skalp týmů z vyšších pater tabulky zatím čekají. Po výsledkově hubených letech prožívají letos zatím klidnou sezónu a já jim jí přeju.

Brno:

Pro mě další neznámá. Trošku mají potíže se vyrovnat s odchody Klapala a Václavíka a ani v posledních dnech zmiňovaná finanční situace jim ke klidu nepřidává. Uvidíme, jak se s tím poperou do budoucna. Pracují výborně s mládeží a tak se můžeme těšit, že nám brzo představí někoho z vlastní líhně. Na obhajobu loňského umístění to letos nevypadá.

Ústí nad Labem:

Mám ten klub rád, i když to tam nebylo vždy jednoduché. Obhájit získané pozice bývá těžší a to je i letošní případ Ústí. Určitě by se chtěli v tabulce pohybovat jinde, ale podle mě na to letos nemají. 0 vyhraných setů s kluby z první „pětky“ hovoří za vše a z klubů, které jsou v tabulce před Ústím porazili jen Brno. Ani pokuty nějakou výraznou změnu nepřinesly, prostě to letos nejede. Boj o play off ještě není ztracený, ale při současné formě to bude velmi těžké.

Benátky: 

Vyhlášený boj o záchranu se zatím daří plnit, ale chtělo by to přidat ještě nějaké vítězství. Myslím, že se jim podařilo dát dohromady slušný tým a ve chvíli, kdy se budou moci opřít o opravdové domácí prostředí, stanou se jedním z klubů pošilhávajícím po play off.

ČZU Praha:

Na vlastní oči jsem je hrát neviděl a tak těžko hodnotit. Konec angažování druhořadých cizinců je jistě správná cesta, nicméně směs dravého mládí doplněná o čtveřici zkušených hráčů je jistě nedostává na pozici, kde by chtěli být. Dejme jim čas, čeká je ještě hodně práce.

Junioři:

Dá se říct, že mě některými výsledky překvapili, i když na výhru stále čekají. Viděl jsem je hrát na ME a už tam bylo jasně vidět, že pro ně extraliga bude příliš velkým soustem. Musím souhlasit s hlasy, které by je raději viděly hrát 1. ligu. Každý sportovec se rád opíjí pocitem z vítězného utkání a tito kluci potřebují nejen vyhrávat, ale i hrát pod tlakem. V extralize nastupují k utkáním v domnění, že nemají co ztratit a každý úspěch by byl něčím navíc. V 1.lize by museli neustále dokazovat svůj statut a každý úspěch by jim dodal větší chuť a energii dál na sobě pracovat.

Musí to teď být pro ně těžké, obětují volejbalu veškerý volný čas a to správné koření v podobě vítězství zatím nepřichází. Kluci…vydržte a nenechte se zlomit!!

 

Všem hráčům přeji samozřejmě jen samé úspěchy, trenérům pevné nervy, divákům spoustu krásných a napínavých zápasů a Vám všem pěkné Vánoční svátky a vše nej v Novém roce.

 

Z Paříže zdraví Paťas.    10.12.2008