Papež

  • Published in Jiří Lípa
  • Hits: 3819

Náhoda tomu chtěla, že se domovskou adresou nacházím necelý kilometr vzdušnou čarou od místa, kde v pondělí 28. 9. 2009 bude sloužit mši papež BENEDIKT XVI. Na rozlehlých lukách u Proboštských jezer na hraně Staré Boleslavi, nejstarším českém poutním místě spojeném se svatováclavskou tradicí a mariánským kultem, kde byl právě 28. září 935 svým bratrem Boleslavem zavražděn český kníže – svatý Václav, se v ten den očekává až 65 tisíc poutníků. Ač vychováván v rodině se silnými katolickými kořeny, sekulární režim ze mne uhnětl ateistu...
papez benedikt

 

 

Přesto však v odlesku posledních dní začínám věřit v zázrak. Jinak se snad ani aktuální dění ve Staré Boleslavi a okolí nedá charakterizovat. Taková hustota dělného lidu na metr čtverečný byla naposledy v České kotlině zaznamenána na Letné na 1. máje ještě za komančů. To, co léta chátralo, je najednou během pár dní jako ze škatulky. Výpadovka na Mělník, dlouhodobě používaná výrobci tlumičů jako testovací polygon, je nejen zalátaná, ale i čerstvě opatřena vodorovným značením. Při jízdě v noci už mají řidiči jistotu, že nejedou volnou přírodou. Vyklučeny a vysekány jsou škarpy, v místech očekávaného náporu věřících jsou dokonce vysypány drobným štěrkem. Veškeré příjezdové komunikace, po nichž ve slavný den popluje papamobil s Josephem Ratzingerem, dostávají nový živičný povrch, upravuje se okolí. Bezvěrci s rozličným nářadím se pohybují po souši i ve větvích stromů. Louky u Proboštských jezer jsou sestřiženy jako fairwaye na sousedním golfovém hřišti... Blížící se příjezd hlavy katolické církve před očima metamorfuje venkov nejateističtějšího státu planety ve švýcarskou pohádku. Jen se děsím, aby dokonalost Potěmkinovy vesnice nedotvořily party natěračů, kteří by jako za neblahých časů Varšavské smlouvy přeběhli zbytky trávy jasnou zelenou….

Papež odjede, ale estetická vylepšení – aspoň na čas – zůstanou Středočechům k volnému použití. Je třeba si toho vážit. Vždyť kdy zase dojde k podobnému zázraku. Možná až MUDr.Rath (ODS, SD-LSNS, ČSSD) projde všemi tuzemskými politickými stranami a bude za to svatořečen. Napadá mne, že by nebylo od věci, kdyby takovou šokovou terapií prošlo v naší těžce zkoušené vlasti vícero prostředí. A že by se jich našlo…! Nemuseli bychom začínat přímo poslaneckou sněmovnou – pro začátek by možná stačilo, kdyby se tady na pár dní objevil jakýsi volejbalový papá. Jenže kde ho vzít, když Ruben Acosta už řemeslo pověsil na hřebík. Což si vzít příklad právě z ekumenické sféry, kdy církev vyřešila akutní nedostatek tuzemských kněžích importem jejich polských kolegů. Když to bratři Lechové dotáhli až na evropský volejbalový piedestal, snad by uměli vyčistit i Augiášův chlév pod českou vysokou sítí. Ono ale, relativně vzato, zase tak zle není. I ve sportu platí úměra, že čím víc peněz v prostředí, tím větší žumpa. Kdybyste se, moji volejbaloví přátelé, pohybovali ve fotbale nebo hokeji, to byste si teprve pobrečeli…! Takže to vypadá na to, že se žádný zázrak konat nebude a že si budete muset na kurtu uklidit sami. AMEN.

24.9.2009, Lhota, Jiří Lípa