O L Y M P I J S K Á V Z P O M Í N K A

  • Published in Jiří Lípa
  • Hits: 5697
Od roku 1996 je program her letních olympiád bohatší o plážovou odnož volejbalu a je tomu dobře…. Mohu hovořit o výjimečném osobním štěstí, že mi role televizního komentátora umožnila být jak v premiérové Altlantě, tak i na božské Bondi Beach v Sydney o 4 roky později. Bitvy o první zlato v historii olympismu na pískových kurtech Atlanta Beach and Water Clubu přinesly momenty, které hledáčky televizních kamer minuly. Nejzajímavější z nich dotvářely atmosféru kolem dvojnásobného  Olympijského vítěze v šestkách (LA 1984, Soul 1988) Karche Kiralyho. Už jeho nominace na turnaj v páru se Steffesem nebyla prosta emocí... (Foto: Holly Stein/AVP)

Od roku 1996 je program her letních olympiád bohatší o plážovou odnož volejbalu a je tomu dobře…. Mohu hovořit o výjimečném osobním štěstí, že mi role televizního komentátora umožnila být jak v premiérové Altlantě, tak i na božské Bondi Beach v Sydney o 4 roky později. Bitvy o první zlato v historii olympismu na pískových kurtech Atlanta Beach and Water Clubu přinesly momenty, které hledáčky televizních kamer minuly. Nejzajímavější z nich dotvářely atmosféru kolem dvojnásobného  Olympijského vítěze v šestkách (LA 1984, Soul 1988) Karche Kiralyho. Už jeho nominace na turnaj v páru se Steffesem nebyla prosta emocí. V Atlantě totiž nešlo jen o cenné kovy, ale také o pomyslný titul nejlepšího plážového volejbalisty planety mezi bezmála 40-ti letým Sinjinem Smithem a o 3 roky mladším Kiralym. Zatímco Smith si s parťákem Henkelem účast zajistil na základě výsledků ve Světové sérii, Kiraly, který startoval v konkurenční PRO TOUR, musel podstoupit nelehkou americkou kvalifikaci. Otec Karche, v USA uznávaná volejbalová veličina, Laszlo Kiraly, považoval toto rozhodnutí za silně diskriminační. Maďarskému lékaři, který prchl za moře v roce 1956 před rudými tanky, však zbyl jen cimrmanovský protest – odmítl do Atlanty odcestovat. Přitom Karch najal 10 minut od olympijských kurtů velký dům, v němž bydlela po dobu turnaje celá rodina – žena Janna se syny Korym a Kristianem, obě jeho sestry i matka. Uherský protest vydržel až do semifinále základního pavouka, v němž na sebe páry Smith-Henkel a Kiraly- Steffes narazily. V nervy drásajícím  duelu, který už nebyl co do kvality překonán, padl nejen Smith, ale i klatba. Ve finále už byly Dr.Kiralyho plné ochozy – stal se častým předmětem zájmu nejen televizních kamer. Američané prostě příběhy milují…..
Zmiňované semifinále mezi Smithem a Kiralym zvedlo vlnu emocí nejen v písku a vyprodaném hledišti, ale i v prominentních lóžích. „Majitel“ světového volejbalu, prezident federace Mexičan Ruben Acosta, měl se Smithem, eufemisticky řečeno, nadstandardní vztahy. Jmenoval ho třeba viceprezidentem beach volejbalového kongresu, rok před Atlantou se Acostovi stali dokonce kmotry Sinjinova prvorozeného syna Hagena.
Kiraly proto nemohl být překvapen, když manželka volejbalového bosse, vyzývavá krasavice Malu, dávala v průběhu celého utkání nepřehlédnutelně najevo sympatie jeho soupeři. Po proměněném mečbolu patřila první Karchova gesta, prý obscénní, i jeho výkřiky lóži, v níž trůnili zapšklí Acostovi. „Vůbec si nepamatuji, co jsem ve vítězné euforii dělal…“, diplomaticky uzavřel semifinále Kiraly.
Malu po duelu sešla na kurt a jeho partnera Kenta Steffese odměnila za vítězství polibky na obě tváře. Karch se musel bez sladké pocty obejít…
Satisfakcí byl pozdější finálový triumf – Karch Kiraly se tak stal prvním, a na dlouhou dobu zřejmě jediným, volejbalistou světa, v jehož sbírce se lesknou tři olympijská zlata.  

V Praze 20.2.2008                         Jiří  Lípa