Hold osobnostem

  • Published in Jiří Lípa
  • Hits: 4023

Ačkoliv celosvětovou zprávou číslo jedna je na začátku června fakt, že má Paris Hilton jedno ňadro výš (a tím zřejmě druhé níž, i když o tom už se nepíše), sedmibojové společenství zaregistrovalo při 32. turnaji sportujících osobností skutečnost, která jej zaujala daleko víc. Paris Volley (nikoliv Hilton), je letitým sportovním domovem volejbalového internacionála Jiřího Nováka. Jirka, řečený Patník, je ve Francii výrazně populárnější, než ve své domovině – dokladem tvrzení budiž fakt, že byl jako cizinec poctěn nesením olympijské pochodně  směřující do Pekingu...
Novak prijima 300

 Není proto divu, že byl při své sedmibojové premiéře výkonnostní neznámou i pro počítač, který losuje soutěžní páry a v akci se tak objevil po boku fotbalového trenéra Jardy Hřebíka. Oba šikulové se vzácně doplňovali a nakonec se zapsali do análů soutěže hned dvakrát. Byli vůbec první dvojicí historie, která postoupila do semifinále v pěti disciplínách a navíc pokořili celkové bodové maximum, jež před sedmi léty ustanovil pár Haník – Merta. Pravidelní čtenáři této rubriky vědí, že v roce 2001 dostal míčový sedmiboj nový podtitul, který se stal současně i mottem akce – ÚSPĚŠNÍ POMÁHAJÍ ZAČÍNAJÍCÍM. Od té doby každý sportující (při každém turnaji)  věnuje 1000,-Kč na charitativní finanční dar, který je vždy při  vyhlašování výsledků předán vybrané osobě či organizaci, jež ve svém oboru teprve začíná. Součástí 32.turnaje se stala i rekapitulace bohulibé činnosti, při níž sportující osobnosti mezi sebou při 17-ti turnajích vybraly neuvěřitelných 740 000,-Kč !!!  V článku není prostor na jmenovitý souhrn všech laureátů (najdete jej v samostatné rubrice „Charitativní složka sedmiboje osobností“).... Určitě je však vhodné zdůraznit, že první obdarovanou byla písničkářka Radůza ještě v době, kdy hrála do klobouku na Karlově mostě. Dva roky na to už ji objevili i akademici a obtěžkali ji třemi ANDĚLY.  V létě 2005 si cenu odnesl ochrnutý hokejista Tomáš Zelenka, který letos v roli trenéra a manažera premiérově dovedl českou sledge hokejovou reprezentaci na Paralympijské hry. V zimě téhož roku připadly vybrané finanční prostředky sportovnímu oddílu Jedličkova ústavu – za ně byla pořízena vrhačská stolice Františku Serbusovi, která mu pomohla k úspěšnému startu na Paralympiádě v Pekingu.  Rok na to zahájil druhou desítku odměněných tehdy sedmnáctiletý judista Lukáš Krpálek. Sedmibojový dárek mu pomohl zaplatit měsíční kemp v zemi judu zaslíbené, Japonsku, a talent se začal rychle přetvářet v borce. Zlato na juniorském ME, zlato na juniorském MS, ale hlavně báječně zvládnutý přechod mezi dospělé. Lukáš ve svých 20 letech dokázal vyhrát Světový pohár v kategorii do 100 kg! Autor článku v něm vidí medailistu londýnských OH v roce 2012… Radost přinesl i letošní alternativní Anděl pro laureáta ze zimy 2007, hudební skupinu Květy. Přesně před rokem si naplněnou obálku z Nymburka odvážela i nevidomá lyžařka Anička Kulíšková. Mohla si tak dovolit delší soustředění v Alpách, které se stalo základem pro paralympijský úspěch ve Vancouveru. Anička se stala jedinou medailistkou české výpravy, když získala bronz   v SUPER-G!

Smekám před všemi osobnostmi, jichž 32 turnaji míčového sedmiboje prošlo téměř 300. Smekám před jejich nezištností a pokorou, s níž bez jakékoliv publicity a pompy, v podobných případech obvyklé, myslí  na ty, kteří svoji životní pouť teprve začínají. Bez  spontánního přispění slavných a úspěšných, by se těm zatím bezejmenným startovalo hůře a zdlouhavěji.

Tento text je aspoň malou satisfakcí sportujícím osobnostem za samozřejmost, s níž k projektu ÚSPĚŠNÍ POMÁHAJÍ ZAČÍNAJÍCÍM přistupují. A současně i vyslovením naděje, že budou v pomoci potřebným takto neokázale pokračovat i v budoucnu.

 

Ve Lhotě  11.června 2010      Jirka  Lípa