NUDA, PÍSEK A PRASE

  • Jiří Lípa
  • Zobrazeno: 4828

Baví mne všeliké ankety bulvárních a ženských periodik na téma, jak by měl vypadat ideální muž. Přitom už je dávno jasno – správný chlap musí zplodit syna, zasadit strom a postavit dům. Ostatní je kosmetika. Osobní statistika prozrazuje, že synek se vydařil,stromy by vydaly na slušnou alej, ale barák… Barák, to je trochu problém. Jak můj život vztahově kličkoval, pokropil jsem potem ne méně než 10 bytů, chat, chalup a domů matek mých dětí, manželek či přítelkyň. Nemovitost od A až do Z však žádnou…

Celá hala burácí, ČLTK podplácí…

  • Jiří Lípa
  • Zobrazeno: 5639
„Ondyno“, při jednom komorním setkání s přáteli ze sedmibodového chumáče pod vlajkou kalokagathie, kdy jsme po celodenním sportování rozjímali u dobré číše a ještě lepší krmě, mi Jarda Hřebík vysekl kompliment. Týkal se mé rozhodcovské minulosti. Bonmot, že naše generace arbitrů dokázala „zaříznout“ s noblesou a grácií a ještě jí za to auditorium zatleskalo, pobavil celou společnost. S jedinou výjimkou. Tou jsem byl já. Mýty se boří těžko, přesto se pokusím…. (foto: www.rozhodci.org)

NEJDRAŽŠÍ NANUK

  • Jiří Lípa
  • Zobrazeno: 4761
Dělba práce v televizní redakci sportu má svoje nepsaná pravidla. Aby se v zaměstnání nenudil, má každý komentátor jednu až dvě „svoje“ hlavní discipliny na léto i zimu. V olympijských letech, tedy ob rok, k nim ještě přibudou tzv. menší sporty, které se na obrazovku dostávají většinou právě jen  v souvislosti s touto akcí. Se zhruba měsíčním předstihem před zažehnutím olympijského ohně začíná ostrá příprava zaměřená speciálně na Hry. Ta pak vrcholí v prvních dnech soutěží, kdy každý komentátor už na místě třídí záplavu informací, především z počítačové sítě tiskového centra. Ze stovek, někdy i tisíců připravených údajů se jich do vlastního komentáře dostane zhruba desetina. Pánové, jsou tady „volympijský dny“ -  to byl terminus technicus z dílny komentátorského doyena Vládi Drbohlava ... (foto: http://prepni.centrum.cz)

Pokec s Voloďou…

  • Jiří Lípa
  • Zobrazeno: 6098
Nevzpomínám si, že by někdy závěrečná olympijská řeč pánů Brundageho, Killanina, Samaranche či Rogga byla prosta superlativů. Největší, nezapomenutelné, nejúspěšnější. Nebo taky s největším rozpočtem. Ale hlavně ziskem…. Sport už dávno není především lidová zábava nebo náhražka vybití válečnických pudů v době míru. Sport současnosti je svébytná komerční disciplina nahlížená optikou hlavně totalitních systémů jako významné politikum. Z této definice vybočily 2 podniky – zimní hry 1994 v Lillehammeru a letní o 6 let později v Sydney. Jejich jedinečnost a nenapodobitelnost byla ukryta v životním stylu lidí a spontánnosti, s jakou obě země HRY přijaly. Sport je totiž jak v Norsku, tak i Austrálii součástí národní kultury a identity. Vyvrcholením běžecké části lyžařské klasiky na olympiádě 1994 byl s napětím očekávaný závod mužů na 50 km ...

O L Y M P I J S K Á V Z P O M Í N K A

  • Jiří Lípa
  • Zobrazeno: 5718
Od roku 1996 je program her letních olympiád bohatší o plážovou odnož volejbalu a je tomu dobře…. Mohu hovořit o výjimečném osobním štěstí, že mi role televizního komentátora umožnila být jak v premiérové Altlantě, tak i na božské Bondi Beach v Sydney o 4 roky později. Bitvy o první zlato v historii olympismu na pískových kurtech Atlanta Beach and Water Clubu přinesly momenty, které hledáčky televizních kamer minuly. Nejzajímavější z nich dotvářely atmosféru kolem dvojnásobného  Olympijského vítěze v šestkách (LA 1984, Soul 1988) Karche Kiralyho. Už jeho nominace na turnaj v páru se Steffesem nebyla prosta emocí... (Foto: Holly Stein/AVP)