Albeřské čtyřky

  • Published in Jiří Lípa
  • Hits: 3970

Před pár týdny jsme s majitelem těchto webových stránek završili coby pořadatelé 30. turnaj míčového sedmiboje osobností. Mimo jiné i proto, že jsme oba svým založením spíše konzervativci a ctitelé tradic, kteří se drží zásady, že by se mělo ve starých dobrých a ověřených činnostech a akcích pokračovat, pokud to jen trochu jde, a neutíkat se k jiným, třebaže modernějším, populističtějším či výnosnějším. Stejně tak, jako se nemá pro nové přátele zapomínat na staré…. 
Alber

Každý, kdo se někdy podílel na organizování podobné akce, ví, co to obnáší. Zvláště pak, když z ní udělá seriál. Nebo ji dokonce nechá vstoupit do historie půlstoletým opakováním. O jedné takové to bude dnes…. Na přelomu 50. a  60.let minulého století začala část pražských vysokých škol s výstavbou letních výcvikových táborů, v nichž katedry tělesné výchovy pořádaly tehdy povinné sportovní kurzy. Hrstka nadšenců z KTV Vysoké školy ekonomické objevila zázračný přírodní kout na levém břehu Lužnice pod dobronickým hradem, na protějším, pár kilometrů proti proudu řeky, zase zakotvili medici (mimochodem, oba tábory vzala povodeň l.p. 2002, teď už jsou opět jako ze škatulky). Emotivním uměleckým duším (FAMU, DAMU, HAMU) se naopak zalíbila Vltava v Poněšicích a Univerzita Karlova obsadila louku plnou zvědavých syslů u rybníka Osika v Albeři. Fenomén zprvu spartánsky skromných táborů plných romantiky vznikal doslova na zelených loukách, podobně se tvořila i jejich programová náplň...

Svoji pedagogickou kariéru v téže době startoval coby odborný asistent KTV Matematicko-fyzikální fakulty UK i kapitán volejbalových mistrů světa 1956 Zdeněk Malý. Přestože charakter odbíjené umožňuje nejrůznější herní kombinace (šestkový, debly, antukový, beach, mixy, koedukované 4+2 a co já vím ještě), v jeho kreativní dílně se přesto narodil novotvar - odnož známá jako ALBEŘSKÉ  ČTYŘKY. Aby zabavil osazenstvo celého tábora od extraligových borců až po berušky, kterým lámal míč nehty, rozdělil hráčský materiál do osmi skupin. Pány podle výkonnosti na muže A až D, dámy rovněž tak, přesněji řečeno, na ženy A až D.  Lídrem každého z týmů byl buď muž nebo žena A, k nim se přilosovávaly další  výkonnostní kategorie. Výsledné čtyřky pak měly buď tvar -  muž A, žena B, žena C, muž D  nebo   žena A, muž B, muž C a žena D. Tento vzorec dával víceméně jistotu, že elitní smečař nedostane od zbytku chumáče za celý turnaj pořádnou nahrávku, protivníkovi muži B a C zase nesloží sametové balóny od ženy A, takto ligové nahrávačky. Ad hoc sestavené útvary, jejichž protagonisté se často viděli poprvé v životě, měly jedno společné – ve své nesourodosti byly vyrovnané a měly právě jeden večer a jednu noc na teambuilding. Několikadenní turnaj totiž ráno po losu startoval. Časem získal matfyzácký unikát obrovskou vnitřní prestiž – kdo jej nikdy nevyhrál, vyznačoval se jistou formou společenské nedostatečnosti. Vítěz naopak rok chodil jako páv, aniž by do data obhajoby převalil míč přes pásku.

O tom, jak životorodou myšlenku měl tehdejší reprezentační nahrávač Zdeněk Malý, svědčí to, že kouzlu čtyřek beznadějně propadá už pátá volejbalová generace MFF. S výjimkou roku 1968, kdy se zaběhlé míče stávaly snadnou kořistí šikmookých soldátů s výložkami CA, se hraje každé léto. Letošní poslední srpnový týden na Albeři už popadesáté!!!

10.7.2009 Jirka Lípa, muž D: (1.místo  1980, 3.místo  1997)