Zkušenost z práce s mladými reprezentanty ČR.

• Published in Jarda Hřebík
  • Hits: 2932
Naše „18“ zakončila tento týden  účast na mezinárodním turnaji Slovakia Cup. Ve skupině jsme hráli proti Chorvatům (1:2), Turkům (1:2) a Ukrajincům (také 1:2). Nabízelo by se vysvětlení, že nás v prvním zápase poškodili rozhodčí, ve druhém a třetím jsme měli smůlu a víc vyložených šancí. Zápasy byly velmi vyrovnané a všechny jsme mohli vyhrát. Takto naše zápasy  hodnotili lidé zúčastnění na turnaji.  Moje hodnocení je jiné.  Soupeři byli jasně lepší. Proti nám nastoupili hráči kondičně velmi dobře připravení, rychlí, dynamičtí s velmi dobrou prací s míčem pod tlakem. (Obdobné hodnocení  se objevuje v poslední době ve zprávách ostatních repretrenérů mládežnických týmů.) Naši hráči až na výjimky (asi pět z osmnácti) přijeli na Slovakia Cup s nedostatečnou kondicí (tempo zápasu vydrželi v prvním zápase  v jednotlivých  poločasech cca 20 až 30 minut). Dále se v této konfrontaci ukázaly nedostatky v rychlostní vybavenosti (asi u poloviny hráčů) a v práci s míčem pod tlakem (u většiny hráčů).  Chápu eventuální otázku. Proč jsem si je vybral? Protože jsem navštívil za dobu mojí působnosti více jak 50 dorosteneckých zápasů a lepší hráče jsem hrát neviděl... Naše „18“ zakončila tento týden  účast na mezinárodním turnaji Slovakia Cup. Ve skupině jsme hráli proti Chorvatům (1:2), Turkům (1:2) a Ukrajincům (také 1:2). Nabízelo by se vysvětlení, že nás v prvním zápase poškodili rozhodčí, ve druhém a třetím jsme měli smůlu a víc vyložených šancí. Zápasy byly velmi vyrovnané a všechny jsme mohli vyhrát. Takto naše zápasy  hodnotili lidé zúčastnění na turnaji.  Moje hodnocení je jiné.  Soupeři byli jasně lepší. Proti nám nastoupili hráči kondičně velmi dobře připravení, rychlí, dynamičtí s velmi dobrou prací s míčem pod tlakem. (Obdobné hodnocení  se objevuje v poslední době ve zprávách ostatních repretrenérů mládežnických týmů.)

Naši hráči až na výjimky (asi pět z osmnácti) přijeli na Slovakia Cup s nedostatečnou kondicí (tempo zápasu vydrželi v prvním zápase  v jednotlivých  poločasech cca 20 až 30 minut). Dále se v této konfrontaci ukázaly nedostatky v rychlostní vybavenosti (asi u poloviny hráčů) a v práci s míčem pod tlakem (u většiny hráčů).  Chápu eventuální otázku. Proč jsem si je vybral? Protože jsem navštívil za dobu mojí působnosti více jak 50 dorosteneckých zápasů a lepší hráče jsem hrát neviděl. A v těch zápasech jsem si také  položil  otázku. Které hráče, na základě výkonu v utkáních, bych si vybral do mužstva. Jiné asi ne i když ty, které mám, mě nepřesvědčili. Další otázku jsem si položil dnes. Zlepšili se ti hráči v uvedených nedostatcích za ten necelý rok? Musím odpovědět že ne. Dokonce se zhoršili (hlavně kondičně). Tak jak je možné, že hrajeme vyrovnané zápasy? Máme kvalitní způsob hry a disciplínu. A co soupeři?  Na DVD jsem viděl mládežnická reprezentační mužstva Turecka, Chorvatska i Ukrajiny několik let zpátky. V těch zápasech neměla tak dobrou organizaci hry jako nyní. V současné době musím konstatovat, že se zlepšila a předvádějí navíc disciplinovaný velmi dobře organizovaný  výkon.

Jak si vysvětluji, že se naši reprezentační hráči ve svých klubech v podstatě nezlepšují?

Oni jsou považováni za talenty od mládí. Převyšovali svoje vrstevníky a byli v klubech de facto hýčkáni. Tím, že byli lepší než ostatní, nemuseli na sobě tolik pracovat. Nebyl na ně vytvářen tlak, aby se zlepšovali. Někteří díky zájmu svých agentů mají i nějaké tréninky navíc s externím trenérem. Přesvědčil jsem se ale, že externí  trenér nekonzultuje a tím nekoordinuje zatěžování s oddílovým trenérem, což je samozřejmě chyba. Navrhuji určité opatření. Udělat seminář s trenéry mládeže, kde repre trenéři na základě DVD ukázek z mezinárodních zápasů našich mládežnických národních týmů pojmenují naše nedostatky  Vše zanalyzovat a hledat řešení.

Řešení kondiční otázky je nejjednodušší. Že by to šlo, mi ukázaly poslední dvě mezinárodní akce. V Portugalsku jsme hráli dva zápasy v úterý a ve čtvrtek. V pondělí jsme měli náročný trénink, v úterý dopoledne také a odpoledne zápas. Prohráli jsme 0:1. Hráči si stěžovali na únavu. Ve středu jsme měli 2 tréninky (jeden náročný- lékař našeho týmu mě od toho zrazoval) a ve čtvrtek  dopoledne jsme v zápase  byli lepší než soupeř, hráli jsme kvalitní zápas, a vyhráli jsme 1:0.

Nyní na Slovensku jsme trénovali v neděli odpoledne a v pondělí  dopoledne jsme prohráli s Chorvatskem. Zápas jsme kondičně nezvládli. Odpoledne  jsme měli trénink. V úterý dopoledne jsme prohráli s Tureckem, ale kondičně to bylo lepší. Odpoledne byl trénink. Intervalový, hlavně  pro hráče, kteří přijeli později. Interval, který například bez problémů zvládnou benešovské basketbalistky (IZ 25 sek – vybraná činnost ze hry prováděná max intenzitou – převzetí míče pod tlakem, 3 až 4 m pohyb  plus střelba, obrat, návrat plus obratnostní prvek, IO 2 min , 12x) naši hráči nevydrželi. Jednomu po 4 opakováních  tzv. ztvrdly nohy, druhému se po desátém  začala točit hlava a další hráči od cca osmého opakování  prováděli cvičení doslova značně vyčerpáni, velmi pomalu. Ve čtvrtek s Ukrajinou jsme v prvním poločase podali náš nejhorší výkon, ale druhý poločas už byl v pořádku. Odpoledne jsme netrénovali. V pátek dopoledne proti domácímu Slovensku jsme hráli živě, agresivně, zápas měl velké  tempo a podali jsme  nejlepší výkon na turnaji. Opět jsem se tudíž  přesvědčil, že mladý organismus  snese mnohem větší zatížení, než se mu dostává v oddílech.