Ujíždí nám vlak?

  • Published in Jarda Hřebík
  • Hits: 3429
(psáno den před zápasem proti Turecku, pozn. red.) Je pátek třináctého. S přáteli sledujeme v televizi zápas Holandsko - Francie. Je nás  třicet dva. Oni jsou zaměřeni basketbalově a já fotbalově. Sledujeme nádherný zápas. Skvělé útočné akce. Každou chvíli někdo řekne určitou poznámku. Například: to byla  dokonalá akce. To by naši nebyli schopni zahrát. Na to je slyšet  názor. Jasně nebyli, vždyť hrají s Řeky nejhorší fotbal na EURU. A to se sami pořád chválí. Jako že proti Portugalsku podali v prvním poločase výborný výkon. S tím daleko nedojdou. Četli jste to? Druhý den po zápase s Portugalskem měli volno a dobrovolný trénink. A co ti hráči, kteří nenastupují k zápasům? Málo trénují den před zápasem, další den nehrají a následující  den ani údajně dobrovolně netrénují a jdou raději na golf. o by se nám také líbilo. Ale co kondice? A udržování formy?…. Přátelé  jsou basketbalisti, kteří  kondiční záležitosti i útočné a obranné akce rozebírají až do dokonalých maličkostí... (foto:www.kopana.cz)

Je pátek třináctého. S přáteli sledujeme v televizi zápas Holandsko - Francie. Je nás  třicet dva. Oni jsou zaměřeni basketbalově a já fotbalově. Sledujeme nádherný zápas. Skvělé útočné akce. Každou chvíli někdo řekne určitou poznámku. Například: to byla  dokonalá akce. To by naši nebyli schopni zahrát. Na to je slyšet  názor. Jasně nebyli, vždyť hrají s Řeky nejhorší fotbal na EURU. A to se sami pořád chválí. Jako že proti Portugalsku podali v prvním poločase výborný výkon. S tím daleko nedojdou. Četli jste to? Druhý den po zápase s Portugalskem měli volno a dobrovolný trénink. A co ti hráči, kteří nenastupují k zápasům? Málo trénují den před zápasem, další den nehrají a následující  den ani údajně dobrovolně netrénují a jdou raději na golf. o by se nám také líbilo. Ale co kondice? A udržování formy?…. Přátelé  jsou basketbalisti, kteří  kondiční záležitosti i útočné a obranné akce rozebírají až do dokonalých maličkostí.
Otázka je, jak daleko my Češi chceme na EURU dojít. Samozřejmě bychom chtěli EURO vyhrát. Je pravda, že pokud nebudeme reální a nebudeme vycházet z dokonalé  analýzy, nepůjdeme správnou cestou. Porazili jsme Švýcary. Se štěstím. To proto, že náš jediný vítězný gól vstřelil Svěrkoš z jediné naší střely na branku soupeře. Bylo to po akci, kdy Švýcaři hráli ofsajd systém, který se v moderním fotbale už nepoužívá. Po zápase hráči i trenér říkali: příště budeme hrát určitě lépe. S Portugalskem hráli lépe v prvním poločase. Trenér nepostavil Kolera. Nejen já před zápasem v mediích jsem upozorňoval na špatné portugalské bránění obranných standardních situací. Portugalci je totiž  brání pouze v sedmi hráčích a to ještě nedůsledně. Jan Koler by se určitě uplatnil mnohem lépe než v zápase proti Švýcarům. Ze statistik je známo, že ze standardních situací padá třetina vstřelených branek. To že jsme přibližně od šedesáté minuty kondičně zaostávali také nebylo vůbec nijak bráno v potaz. Žádná výmluva není na místě. Ronaldo v týmu soupeře hrál 57. soutěžní zápas a podal vynikající i kondiční výkon. Naši hráči hráli většinou méně než čtyřicátý soutěžní zápas v sezoně. Ve světových statistikách jsme na tom lépe než Portugalci. Přesto si alibizujeme, že zápas byl v pořádku, že favoritem byli Portugalci. Proč by měli být? Ekonomicky jsou jako stát na tom přibližně stejně jako my, v počtu obyvatel se také moc nelišíme, naši hráči hrají v kvalitních klubech atd.
Takže namísto alibistických řečí by bylo záhodno, aby byla konečně zpracována podrobná analýza našeho vystoupení se závěry do budoucna. Věřím, že bychom se jí měli konečně dočkat. Na EURU vidíme, že nám vývoj fotbalu pomalu a jistě  uniká ….

Šumava, červen 2008    Jaroslav Hřebík