Příště už to bude lepší …

  • Published in Jarda Hřebík
  • Hits: 3448
Dovolím si vrátit se,  se svojím názorem, k dvojutkání, které  v minulém týdnu sehrálo naše národní fotbalové mužstvo  v Polsku a doma se Slovinskem. Nejdříve v krátkosti ještě  trochu historie. Po úspěšném vystoupení na ME v Portugalsku 2004, prohlašoval trenér Brückner: „V Německu na MS2006 budeme ještě lepší“. V podstatě nikdo se po našem vypadnutí ve skupině MS 2006 tímto výrokem nezaobíral. Tehdy tam hrál Rosický, Poborský, Koller, Nedvěd a další. Analýza, proč jsme lepší nebyli (byli jsme přímo špatní) zpracována nebyla. Přišlo  další ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku. A další vypadnutí po základní skupině. Naši hráli bez Rosického, Poborského a Nedvěda. Opět pouze žehrání, že nemohl hrát Rosický a pokus o svalení viny na Čecha po jedné jeho chybě. Naskýtají  se otázky.(foto: www.fotbal.cz)
Dovolím si vrátit se,  se svojím názorem, k dvojutkání, které  v minulém týdnu sehrálo naše národní fotbalové mužstvo  v Polsku a doma se Slovinskem. 

Nejdříve v krátkosti ještě  trochu historie. Po úspěšném vystoupení na ME v Portugalsku 2004, prohlašoval trenér Brückner: „V Německu na MS2006 budeme ještě lepší“. V podstatě nikdo se po našem vypadnutí ve skupině MS 2006 tímto výrokem nezaobíral. Tehdy tam hrál Rosický, Poborský, Koller, Nedvěd a další. Analýza, proč jsme lepší nebyli (byli jsme přímo špatní) zpracována nebyla. Přišlo  další ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku. A další vypadnutí po základní skupině. Naši hráli bez Rosického, Poborského a Nedvěda. Opět pouze žehrání, že nemohl hrát Rosický a pokus o svalení viny na Čecha po jedné jeho chybě. Naskýtají  se otázky. Proč vyklízíme pozice, na kterých jsme byli před  čtyřmi lety? Je to otázka pouze absence jednoho či dvou hráčů? Nezaostáváme v metodice?  Utíká nám evropský fotbal ve svém vývoji? Proč jdeme s výkonností dolů? Zhoršujeme se? Důkladné analýzy chybí. Chce je vůbec někdo? Nebo se spokojíme s rozličnými názory různých bývalých hráčů shrnutých do vyjádření: fotbal je jednoduchý, nedělejme z něho vědu, je nás jen deset milionů, až se vrátí ten a ten bude to lepší  atd. A k tomu letos na podzim nepostup naší „21“ z kvalifikace a výměna hlavních trenérů u A mužstva. V letošní kvalifikační skupině jsme odehráli zápas v Severním Irsku. Byli jsme rádi za nerozhodný výsledek. A přišlo utkání v Polsku. Hráči, kteří nastupují za Polsko spíše vysedávají v zahraničí na lavičce a ostatní hrají u nás podceňovanou a zkorumpovanou polskou ligu. Naše mužstvo nastupuje s jedním z nejlepších světových brankářů, obrana je složená z hráčů, kteří hrají v základních sestavách předních evropských týmů, kde je dobře propracovaná obranná fáze. V záloze a útoku také hrají hráči, kteří hrají v základních sestavách evropských renomovaných týmů. Polsko nás přehrálo  a zaslouženě  nás porazilo. Naskýtá se otázka proč?

Podle mého (nepodrobného) názoru jsme zvolili nevhodné základní rozestavení hlavně v záloze. Hráli jsme se čtyřmi záložníky proti polským pěti a tím Poláci v podstatě ve středu hřiště dominovali. Náš Kováč „plaval“ uprostřed hřiště a po jeho chybě padl i první gól, který jsme dostali. Kováč se s Plašilem špatně zajišťoval a tím měli problémy naši obránci. Tady jsem se dostal k té zmiňované metodice. Trenér Caplár v televizi hodnotil, že při tom prvním gólu chybovali obránci, protože nevyvinuli dostatečnou agresivitu a pozdě vystoupili. Experti v denících  zase prohlašovali, že měl Kováč nebo Plašil udělat taktický faul. Já tvrdím, že Kováč byl ve špatném postavení (měl na něj dost času). Měl být na spojnici hráč soupeře s míčem a brankář Čech. Nebyl a proto ho hráč soupeře obešel. Tyto chyby vícekrát opakoval. A Sionko ani nenastoupil v základní sestavě. Sionko je totiž správný typ hráče na kraj zálohy. Myslím, že ho trenér Brückner neměl rád a proto nenastoupil v tomto velmi důležitém zápase v základu ani u trenéra Rady. Po porážce v Polsku jsme odehráli v Teplicích zápas proti Slovinsku. Slovinsko má cca dva miliony obyvatel. Zmiňuji to proto, že když se nám to hodí omluvíme náš eventuálně  špatný výkon počtem obyvatel. Co bychom chtěli? Je nás jen deset milionů.  Opět jsme zvolili základní rozestavení se čtyřmi záložníky a opět jsme byli po většinu utkání horším týmem. Zvítězili jsme šťastně. Gól dal Sionko, který podal spolu s brankářem Zítkou výborný výkon. Kováč nehrál pro předchozí  obdržení dvou žlutých karet…

Slovinský tisk psal o našem nezaslouženém vítězství. Naši hráči v našem tisku:“ Teď už budeme jen lepší (Ujfaluši,Rozehnal…)“. Před  čtyřmi roky to samé, jak jsem psal v úvodu, to říkal trenér Brückner. Myslím, že samo to bez důkladné analýzy a odborné práce nepůjde!!!

V Benešově 16.10.2008   Jaroslav Hřebík