Koller ano nebo ne?

  • Published in Jarda Hřebík
  • Hits: 3219
Samozřejmě se jedná o tom, jestli by měl být Jan Koller novým trenérem Petrem Radou povoláván do reprezentace. Ve všech médiích se objevila víc jak stovka názorů. Pro i proti. Petr Rada prohlásil, že by měl zájem a že mu to Jan Koller slíbil. Odborná i laická veřejnost je spíše proti. Mínusem je prý údajný stereotyp hry našeho národního týmu. Nakopávání míče na Jana Kollera dopředu, který míč zpracuje a nebo narazí zpět dozadu (někdy až v 90 %). Že je to čitelné a hráči soupeře to už znají a naučili se na to reagovat. Souhlasím, že algoritmus či vzorec naší hry při zahájení útočné činnosti byl většinou takto stereotypní... (foto: www.kopana.cz)

Samozřejmě se jedná o tom, jestli by měl být Jan Koller novým trenérem Petrem Radou povoláván do reprezentace. Ve všech médiích se objevila víc jak stovka názorů. Pro i proti. Petr Rada prohlásil, že by měl zájem a že mu to Jan Koller slíbil. Odborná i laická veřejnost je spíše proti. Mínusem je prý údajný stereotyp hry našeho národního týmu. Nakopávání míče na Jana Kollera dopředu, který míč zpracuje a nebo narazí zpět dozadu (někdy až v 90 %). Že je to čitelné a hráči soupeře to už znají a naučili se na to reagovat. Souhlasím, že algoritmus či vzorec naší hry při zahájení útočné činnosti byl většinou takto stereotypní. Ve všech kolektivních hrách trenéři určují způsob hry, různé varianty a přizpůsobují je hře soupeře, typologii vlastních hráčů atd. Tréninkový proces pak využívají k tomu, aby se vědomé součinnosti při obranné i útočné činnosti co nejvíce zautomatizovaly.

Vyslovím názor. A co tak hrát s Janem Kollerem způsobem jako bez Jana Kollera. Podle jiného vzorce. Například (ve více jak 50 % možností): Koller po zisku míče zadními spoluhráči (obránci či záložníky) v první fázi nebude „žádat“ míč pohybem směrem k nim, ale jeho první pohyb povede spíše směrem k brance soupeře, jakoby za soupeřovy obránce (např. míč má náš pravý obránce a on rozeběhne prostor do pravého křídelního území…). Potom by se zapojoval do hry až ve druhé fázi, když by samozřejmě nebyla výhodná možnost zapojit se už v té první. Osobně mám podobnou kladnou zkušenost, když jsem předělával obdobný způsob hry Marka Kincla ve Spartě. Prezentované názory se upnuly k dosavadnímu způsobu hry jak našeho „ nároďáku“ tak Jana Kollera. Nikdo, ani Petr Rada, neuvažoval o výše popsané možnosti. Jsem přesvědčen, že Jan Koller díky své atypické fotbalové postavě (samozřejmě i fotbalovému umění) by byl dále velmi platným hráčem a to i při řešení, v současné době při stále větším významu, standardních situacích a že by trochu jiný způsob hry Jan Koller bez problému zvládl. Nehledě na fakt, že v případě neúčasti Jana Kollera v zápase, např. na MS 2006, jsme vůbec neuspěli. A to nastoupili Nedvěd, Poborský a Rosický.

Benešov 10. 8. 2008         Jaroslav Hřebík