Fotbal s otazníky.

  • Published in Jarda Hřebík
  • Hits: 3288
Problematika na knihu, ne na pár řádků. Přesto se pokusím  nad  níže popsaným problémem zamyslet. 1. Je náš fotbal tak špatný? V sobotu 7.3.2009 jedu v autě a slyším  rozhlasový komentář ze zápasu Liberec vs. Příbram. Slyším věty: „Byl to děs!!. Příbram jenom bránila a Liberec byl ne nebezpečný“. A to se Liberec tímto zápasem dostal na druhé místo tabulky. 2.Proč je náš fotbal takto hodnocen? 3.Lze s tím něco udělat? 4.Je to reálně v našich možnostech? 5.Mám správný názor na tuto problematiku? Ad1) Vývoj  světového fotbalu jsme podcenili. Ve vyspělých fotbalových zemích mají ve srovnání s námi více hráčů, kteří mají výborné dovednosti a schopnosti ...(Foto: Jarda Hřebík, míčový mág)
Problematika na knihu, ne na pár řádků. Přesto se pokusím  nad  níže popsaným problémem zamyslet. 1. Je náš fotbal tak špatný? V sobotu 7.3.2009 jedu v autě a slyším  rozhlasový komentář ze zápasu Liberec vs. Příbram. Slyším věty: „Byl to děs!!. Příbram jenom bránila a Liberec byl ne nebezpečný“. A to se Liberec tímto zápasem dostal na druhé místo tabulky. 2. Proč je náš fotbal takto hodnocen? 3. Lze s tím něco udělat?  

4. Je to reálně v našich možnostech? 5.Mám správný názor na tuto problematiku?

Ad1) Vývoj  světového fotbalu jsme podcenili. Ve vyspělých fotbalových zemích mají ve srovnání s námi více hráčů, kteří mají výborné dovednosti a schopnosti. Tím tam mají větší konkurenci. Tato konkurence vytváří  větší nároky na kvalitu hráčů. U nás jsme si mysleli, že to nahradíme naší genetickou „šikovností“, což už nyní nejde. I u nás se rodí talentovaní fotbalisté. Ale v mládežnickém týmu jsou to např.jeden až čtyři. Ti  díky talentu převyšují ostatní a jsou agenty a třeba i trenéry doslova hýčkáni. Nemusí tudíž maximálně pracovat, aby se prosadili. Dále ve vyspělých fotbalových zemích mají už dobře propracované systémy, strategie hry a taktiky. Takže více šikovných hráčů plus  vyspělá taktika. Když tomu přidáme náš alibismus (je nás málo, nemáme vyspělou ekonomiku atd.), rozevírají se pomyslné nůžky a vyspělý fotbalový svět nám logicky uniká. Většinou slyšíme. Já se radši dívám na zahraniční ligy. Nerad to říkám. Já také. Protože kvalita našeho fotbalu je doopravdy horší.

Ad2) Protože jsme se naučili v posledních deseti letech dostatečně kvalitně bránit. Bohužel jsme se nenaučili kvalitnější způsob zónového bránění útočně překonávat. Diváci potom vidí málo zajímavých situací před soupeřovou brankou.

Ad3) Určitě ano. Musíme si nedostatek kvalitního konkurenčního prostředí umět nahradit. Trenéři musí vymýšlet v tréninkovém procesu cvičení s maximální intenzitou zaměřující se na konkrétní herní situace. Dále je třeba pracovat na kondiční připravenosti. Například jsem včera na semináři profilicence vysvětloval nutnost zavedení delších tréninkových jednotek zaměřených na maximální intenzitu. Nastávajících profi-trenérů jsem se například zeptal kolikrát v týdnu měli tréninkové jednotky delší než dvě hodiny s tím ,aby hlavní část trvala více jak hodinu a půl. Odpověděli mi že takové jednotky nepoužívají. Řekl jsem jim, že přece fotbalový zápas trvá devadesát minut a že tedy musí hráče adaptovat na aspoň 93 minut plus ještě zápasový stres. To mimo vysvětlování hodnot WO2max atd. Dá se říci, že jsme se shodli, že se s tím dá určitě něco dělat.

Ad4) Určitě je to v našich možnostech. Poukáži na rok 2004, kdy naše národní mužstvo hrálo velmi kvalitně a konkurenceschopně. Sparta (byla dokonce vyhodnocena jako nejlepší evropský klub měsíce září v roce 2001) a Liberec to dokázal v posledních letech na evropské klubové úrovni. Znovu opakuji, že jsme neudělali důkladnou a potřebnou analýzu PROČ? A důkladně neanalyzujeme dodnes.

Ad5) Můj názor pramení z praktické zkušenosti. Je dáván k diskusi. Bohužel se u nás málo diskutuje…..


Benešov 7.3.2009   Jaroslav Hřebík