Koller ano nebo ne?

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 3219
Samozřejmě se jedná o tom, jestli by měl být Jan Koller novým trenérem Petrem Radou povoláván do reprezentace. Ve všech médiích se objevila víc jak stovka názorů. Pro i proti. Petr Rada prohlásil, že by měl zájem a že mu to Jan Koller slíbil. Odborná i laická veřejnost je spíše proti. Mínusem je prý údajný stereotyp hry našeho národního týmu. Nakopávání míče na Jana Kollera dopředu, který míč zpracuje a nebo narazí zpět dozadu (někdy až v 90 %). Že je to čitelné a hráči soupeře to už znají a naučili se na to reagovat. Souhlasím, že algoritmus či vzorec naší hry při zahájení útočné činnosti byl většinou takto stereotypní... (foto: www.kopana.cz)

Trenérský pohled s pětiletým předstihem …

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 3606
Dovolte, abych se ještě vrátil k před čtrnácti dny ukončenému EURO 2008 ve fotbale. Právě na tomto turnaji byla podle mého názoru ukončena jedna vývojová etapa. Byla to etapa, kde  v podstatě hlavně pomocí obranné taktiky a discipliny bylo možno dosáhnout úspěchu. Jako příklad mohu uvést naše druhé místo v Anglii v roce 1996 nebo minulé mistrovství Evropy v roce 2004, kde zvítězili Řekové. Právě na EURO 2008 zvítězila útočná hra v podání Španělů (nejen Španělů). Byla to hra založená na perfektní obranné disciplině, podložená konstruktivní obrannou fází. Do útočné fáze se zapojovali v podstatě všichni obránci. Útočná fáze byla variabilní s  prolínáním hráčů, výměnou jejich rolí, kde byl velmi dobře vyvážen prostor před i za míčem (tj. těžištěm hry, tandemy, rozběhnutý prostor před míčem atd.)  Presink  měl  perfektní přípravnou a aktivní fázi. Samozřejmě si trenér Španělů vybral kvalitní hráče. Dobře věděl proč nevzal Raula... (foto: www.aktualne.centrum.cz)

Ujíždí nám vlak?

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 3430
(psáno den před zápasem proti Turecku, pozn. red.) Je pátek třináctého. S přáteli sledujeme v televizi zápas Holandsko - Francie. Je nás  třicet dva. Oni jsou zaměřeni basketbalově a já fotbalově. Sledujeme nádherný zápas. Skvělé útočné akce. Každou chvíli někdo řekne určitou poznámku. Například: to byla  dokonalá akce. To by naši nebyli schopni zahrát. Na to je slyšet  názor. Jasně nebyli, vždyť hrají s Řeky nejhorší fotbal na EURU. A to se sami pořád chválí. Jako že proti Portugalsku podali v prvním poločase výborný výkon. S tím daleko nedojdou. Četli jste to? Druhý den po zápase s Portugalskem měli volno a dobrovolný trénink. A co ti hráči, kteří nenastupují k zápasům? Málo trénují den před zápasem, další den nehrají a následující  den ani údajně dobrovolně netrénují a jdou raději na golf. o by se nám také líbilo. Ale co kondice? A udržování formy?…. Přátelé  jsou basketbalisti, kteří  kondiční záležitosti i útočné a obranné akce rozebírají až do dokonalých maličkostí... (foto:www.kopana.cz)

A to chceš ještě někdy dělat fotbal ...?

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 3507
Minulý týden jsem jel autem s kamarádem Davidem Pospíšilem. David je fotbalový laik, ale asi kvůli mně fanoušek fotbalu. Je  manažerem v Národním divadle, bývalým solistou baletu. Dával mi“„záludné“ otázky. Uvedu pár příkladů. Jak je možné, že když se dívá v televizi na anglický  klubový fotbal a přepne na český, že je to tak velký kvalitativní rozdíl? Odpověděl jsem, že je to logicky proto, že tam hrají velmi kvalitní hráči a je tam větší konkurence. A také díky hlavně evropským trenérům, kteří  tam přišli (Venger, Mourinho, Benitez..).  Ti využili  anglickou rychlost a agresivitu a skloubili jí s evropskou metodikou systémů hry včetně využití herní strategie. Není  překvapením, že první dva týmy v anglické lize hrají zároveň finále Ligy mistrů (foto: www.fotbal.cz)

Team-building není jen záležitostí trenéra …

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 4223
Zdeněk Haník mě nutí do diskusí o budování týmu ve sportovní hře, tzv. teambuildingu. Popsal jsem mu některé z těžkostí, které mi komplikovaly život při mém trenérském působení. Tlačil na mě, ať na toto téma napíšu pár řádek. No a když jsem začal, zjistil jsem, že to v rozsahu, který je dán webovým článkem, není vůbec jednoduché. Popíši tedy jen pár svých zkušeností bez nároku na nějaké systematické zpracování této složité problematiky. Vše a tedy každá hra prochází vývojem. Fotbal v Čechách během posledních deseti let přešel v podstatě z osobního bránění a hry ve velké hloubce na bránění zónové v málo hlubokém bloku. Následně z toho logicky vycházejí jiné typy útočných akcí a jiný způsob použití individuálních herních činností. V zónové hře je u hráče  za nejdůležitější  schopnost považováno správné vnímání prostoru. Hráč, který nedisponuje dobrou percepcí (vnímáním), má následně špatný timing pro pohyb i pro přihrávku... (Foto: AN)