Fotbal s otazníky.

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 3288
Problematika na knihu, ne na pár řádků. Přesto se pokusím  nad  níže popsaným problémem zamyslet. 1. Je náš fotbal tak špatný? V sobotu 7.3.2009 jedu v autě a slyším  rozhlasový komentář ze zápasu Liberec vs. Příbram. Slyším věty: „Byl to děs!!. Příbram jenom bránila a Liberec byl ne nebezpečný“. A to se Liberec tímto zápasem dostal na druhé místo tabulky. 2.Proč je náš fotbal takto hodnocen? 3.Lze s tím něco udělat? 4.Je to reálně v našich možnostech? 5.Mám správný názor na tuto problematiku? Ad1) Vývoj  světového fotbalu jsme podcenili. Ve vyspělých fotbalových zemích mají ve srovnání s námi více hráčů, kteří mají výborné dovednosti a schopnosti ...(Foto: Jarda Hřebík, míčový mág)

Podobnost s jinými sporty čistě náhodná …

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 3284
Je sobota  22.11.2008 a v dnešním tisku mě zaujal článek bývalého úspěšného basketbalového trenéra  Miroslava Pospíšila, který pravidelně 1x týdně popisuje svoje názory na sport. Konkrétně odstavec článku: „my ztrácíme konkurenceschopnost. Ale proč? To není o penězích, které jsou manažeři schopni do klubu přinést. To je o celkové výchově mládeže, o podhoubí, jež úplně zmizelo. Nechci posuzovat úroveň výchovy v jiných kolektivních sportech, které  tak neznám, ale u basketu je to na hranici prvobytně pospolné společnosti. Tak hluboko jsme klesli, a to si troufám tvrdit o celé republice. Dnes skončí dorostenec v juniorské lize, ale pak se neuplatní ani ve druhé lize dospělých (rozhodnutí volejbalu zařadit juniorské týmy do extraligové soutěže….)  Prostě chybí systém!“ Podobnost s jinými sporty čistě náhodná … ?

Příště už to bude lepší …

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 3449
Dovolím si vrátit se,  se svojím názorem, k dvojutkání, které  v minulém týdnu sehrálo naše národní fotbalové mužstvo  v Polsku a doma se Slovinskem. Nejdříve v krátkosti ještě  trochu historie. Po úspěšném vystoupení na ME v Portugalsku 2004, prohlašoval trenér Brückner: „V Německu na MS2006 budeme ještě lepší“. V podstatě nikdo se po našem vypadnutí ve skupině MS 2006 tímto výrokem nezaobíral. Tehdy tam hrál Rosický, Poborský, Koller, Nedvěd a další. Analýza, proč jsme lepší nebyli (byli jsme přímo špatní) zpracována nebyla. Přišlo  další ME 2008 v Rakousku a Švýcarsku. A další vypadnutí po základní skupině. Naši hráli bez Rosického, Poborského a Nedvěda. Opět pouze žehrání, že nemohl hrát Rosický a pokus o svalení viny na Čecha po jedné jeho chybě. Naskýtají  se otázky.(foto: www.fotbal.cz)

O Hřebíkových čtvercích a o špinavé práci fotbalových agentů …

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 3614
Minule jsem psal o nejdůležitějším faktoru, který ovlivňuje kolektivní sporty, které používají zónový způsob bránění, a to percepci. Bez správného vnímání prostoru se těžko použije správná prudkost přihrávky, správné  timinkové naběhnutí, správný výběr místa. Zónový způsob bránění  se postupně vylepšuje. V současné době je problémem ho překonávat. Přesvědčují se o tom  i velmi herně vyspělá mužstva (v poslední době  Francie v Rakousku, Itálie Kypr  atd.). Psal jsem o Američanech na olympiádě, kteří ve volejbale rychle  téměř dokonalým způsobem vykrývali při soupeřových útocích své pole. Mám zkušenosti, že percepce se dá zlepšovat správně vedeným a sestaveným  tréninkem. Hráči ale musí chtít, musí si svůj pohyb a pozici uvědomit, zamyslet se nad herní situací, vybavit si jí ...(Foto: archiv)

I Hřebík hraje především o čas

  • Jarda Hřebík
  • Zobrazeno: 3209
Jarda Hřebík převzal vedení české reprezentace do 18 let. Volejbalová akademie gratuluje a jsou tu hned první náměty, které se nápadně problémům, jež řešíme ve volejbalu (pozn. red.) …
Před šesti lety jsem byl nucen skončit ve Spartě jako trenér. Na tiskové konferenci bezprostředně po mém propuštění jsem prohlásil, že už v Čechách budu trénovat pouze mládež. Před necelými čtyřmi roky jsem to porušil a do Sparty a tím do českého dospělého fotbalu jsem se vrátil. Udělal jsem samozřejmě chybu. Sliby se nemají porušovat. Byl jsem znovu ze Sparty propuštěn a to, že u nás už budu trénovat pouze mládež, jsem řekl znovu. Ne na tiskové konferenci, ale slíbil jsem to mé rodině, která si užila hodně problémů ...