Chvála fandovství

  • Jan Jiráň
  • Zobrazeno: 3818
Jsem fanouškem sportu. A jsem fanouškem svého týmu. Když prohrajeme, je to tragedie. Nic mě nebaví a smutek a teskná melancholie se mě drží i několik dní. Probouzím se v noci zpocený, protože jsme prohráli s Baníkem, nebo nás právě převálcovala Slávie.. Když vyhrajeme, život vezdejší nemá ani tu nejmenší chybičku. Svět se rázem promění v ráj, kde štěbetají ptáci a v uších nám zní rajská ozvěna jména našeho milovaného klubu. Nic nevadí, že mi zrovna došly peníze a že zase zdražili pivo. Být fanouškem svého klubu znamená získat pro život další rozměr. Valér. Je to úžasné dobrodružství. Navíc dnes, kdy ani manželství nemá valnou trvanlivost, je láska ke svému klubu ta jediná, která se za celý život neopouští! Klubu svého srdce jsme věrní. Mám své vyvolené týmy ve všech sportech ...

Obsah a forma.

  • Jan Jiráň
  • Zobrazeno: 3512
Stejně jako sportovci, i umělci mají na svých zájezdech ustálené dvojice, které spolu bydlí na hotelových pokojích. Téměř třicet let bydlím na zájezdech s Markem Ebenem. Již od dob, kdy jsme společně trávili čas v umělecké Dukle - v Armádním uměleckém souboru. A za tu dobu jsme vytvořili skutečně harmonický pár. Žádná z žen mého života se mnou nevydržela tak dlouho jako Marek. Kdysi jsme si na hotelu vytvářeli časový plán, kdo z nás v kterou hodinu bude na pokoji cvičit (hra etud na příčnou flétnu a zvláště kiksy dovedou lézt na nervy i umělcům), a kdo bude zatím psát v kavárně, kdy se prohodíme a v kolik půjdeme společně na oběd. Za tu dlouhou dobu jsme se pohádali jen jednou. Ale to dost zásadně. Bylo to v hotelu Malše v Českých Budějovicích ...

Pravda o finské sauně …

  • Jan Jiráň
  • Zobrazeno: 4030

Mám rád sport i pro tu chvíli, která následuje ihned po skončení zápasu. Znáte ten pocit, kdy si po vyhraném souboji dáte studené pivo a donekonečna rozebíráte zkažené přihrávky. Relaxujete. K takové chvíli i k tomu pivu se výtečně hodí i sauna. Když jsme před několika lety jeli s Ypsilonkou do Finska, těšili jsme se, že konečně poznáme tu pravou saunu. O braní sauny krásně vyprávěl Petr Popelka. Ten nás kdysi, společně s Markem Ebenem, zasvěcoval do této severské radovánky v romantické sauně ve Vysokých Tatrách. Hlavně prý nesmíme vynechat závěrečnou fázi, tvrdil Petr, kdy rozpařeni skočíme do ledového bazénku a tělo pod náporem studené vody ztuhne jako v železech!... (Foto: Pavel Nový ... ať se může znovu takto smát)

VERŠOVANÝ průvodce (vztahem s hráčkou volejbalu) pro sběratele dresů

  • Jan Jiráň
  • Zobrazeno: 4067

Před nedávnem jsem se na těchto stránkách zmínil o volejbalu, který vnímám jako výtvarné umění. Ale jeho pohyb tvarů a barev může vyvolat i zmatky srdce a mnohdy nás vede až k psaní veršů. Při jednom extraligovém zápase žen jsem si mezi sety romanticky zapsal do diáře:
Miloval jsem tvoji sedmičku
kterou jsi nosila na tričku
na zádech máš teď dvě jedničky
které se mazlí jak lesbičky
chtěl bych se k nim přidat zrovínka
tvá záda hřejou jak kamínka
nechceš si se mnou dnes .....     vyměnit dres?

Ten dres jsem nakonec získal. I jeho srdce....
(Foto: Jiráň - Němec, Volejbalová akademie)

Fotbalové představení divadla Ypsilon ve Slezsku …

  • Jan Jiráň
  • Zobrazeno: 4339
Ypsilonka je divadlo hravé a žravé. Kdysi, když ještě proti divadlu ve Spálené ulici byla cukrárna, stačilo zajít přes ulici s platíčkem a přinést do šatny sadu punčáků, laskonek, věnečků a rakviček se šlehačkou, a bylo po zkoušce. Všichni totiž rádi sladké. I principál Jan Schmid. Neradi jezdíme na zájezdy. Ovšem mezi výjimky patří místa, kde se dá dobře jíst i sportovat. A tak jezdíme společně lyžovat do Orlických hor, kde v Deštném dokonce pro jednu sezónu zanesly i do turistických map sjezdovku Lábusovku pro pěší sjezdaře... (foto: www.super.cz)