TAKTIKA

  • Published in Jakub Novotný
  • Hits: 4224
Jsem v Belgii, v Roeselare, na hotelu, právě jsem se vrátil z videa. Bylo už třetí během tří dnů na jeden mančaft. Liga mistrů je pro nás po odpadnutí z domácího poháru velmi důležitá a je to znát. Na tlaku z médií, na našem vedení, na trenérech i na nás. Očekává se první nebo nejhůře druhé místo ve skupině, aby klub mohl zažádat o Final Four. Proto je dnešní zápas s KNACKEM velmi důležitý.  Chci dnes mluvit trochu o taktice. Taktika je v současnosti jedna z nejdůležitějších věcí, hned po individuální technice každého z hráčů. Taktika určuje systém, v jakém hraje team při útoku, obraně, na podání a na přihrávce. Taktika určuje jak má hráč v daném momentu myslet, taktika ovlivňuje zásadním způsobem trénink. Taktika vytváří team, protože každý ví, co má dělat. Někdy se u nás taktika trochu podceňuje, jako že moc informací člověka zblbne, nejlépe se hraje s čistou hlavou a podobné hovadiny. Není to pravda, informace jsou třeba, dnes je používá téměř každý. Jen je nutné, aby vše bylo přehledné. U nás to funguje takto. Máme na každého soupeře dvě až tři videa (na lehčí soupeře dvě, první a druhé se spojí dohromady). Každé má od třiceti minut po hodinu. Videa nemáme z videopůjčovny, ale dělá je náš statistik v programu DataVolley. Sestříhá vše, co trenér chce z všech zápasů, které má k dispozici. Většinou jich má 4 až 6. U takového počtu zápasů už se dají najít jasné tendence.... Jsem v Belgii, v Roeselare, na hotelu, právě jsem se vrátil z videa. Bylo už třetí během tří dnů na jeden mančaft. Liga mistrů je pro nás po odpadnutí z domácího poháru velmi důležitá a je to znát. Na tlaku z médií, na našem vedení, na trenérech i na nás. Očekává se první nebo nejhůře druhé místo ve skupině, aby klub mohl zažádat o Final Four. Proto je dnešní zápas s KNACKEM velmi důležitý.  Chci dnes mluvit trochu o taktice.

    Taktika je v současnosti jedna z nejdůležitějších věcí, hned po individuální technice každého z hráčů. Taktika určuje systém, v jakém hraje team při útoku, obraně, na podání a na přihrávce. Taktika určuje jak má hráč v daném momentu myslet, taktika ovlivňuje zásadním způsobem trénink. Taktika vytváří team, protože každý ví, co má dělat. Někdy se u nás taktika trochu podceňuje, jako že moc informací člověka zblbne, nejlépe se hraje s čistou hlavou a podobné hovadiny. Není to pravda, informace jsou třeba, dnes je používá téměř každý. Jen je nutné, aby vše bylo přehledné.

  U nás to funguje takto. Máme na každého soupeře dvě až tři videa (na lehčí soupeře dvě, první a druhé se spojí dohromady). Každé má od třiceti minut po hodinu. Videa nemáme z videopůjčovny, ale dělá je náš statistik v programu DataVolley. Sestříhá vše, co trenér chce z všech zápasů, které má k dispozici. Většinou jich má 4 až 6. U takového počtu zápasů už se dají najít jasné tendence.

    První video je nejjednodušší. Každý hráč dostane hned papír (arch papírů), kde má všechny informace. Od podání přes jednotlivé rotace až po směry útoků. Nedělá se to pro srandu králíkům, ale ze dvou důvodů. Za prvé, každý hráč si během celkové přípravy na zápas může jasně a přehledně najít, co potřebuje. A za druhé: zapamatujte si vše z hodinového videa, kde do vás šíleně nabuzený trenér hustí info za infem. Nemáte šanci. A právě proto máte papíry.

V prvním videu tedy dostanete papír, kouknete se na jeden dva sety a dostanete základní informace. Takže Knack: základní útočník na ztrátu Contreras  a numero 12 (jméno si nepamatuju), nahrávač Depestele hraje rychle, rád na krátko a při příjmu do středu hřiště používá dvě základní kombinace. Čtyřku a za hlavu, a potom rychlíka na sobě a na kůl. Trhá blok.  Na bloku jsou horší, nahrávač, oba smečaři i Contreras blokují špatně. Atd.

    Druhé video je už větší prasárna. Jede se rotace po rotaci a v každé rotaci se určují preference. Znovu třeba Knack: P1 když je přihráno za jedna hrají hodně středem, středák s ním skáče naplno, v P4 a P5 mají v předu smečaře Brazilce, když podáváme na něj, tak on méně útočí a náš hráč v zoně 2 přebírá soupeřovu čtyřku. Náš středák se pak rozhoduje mezi pipem, čtyřkou a handou (doskokem). A tak dokola všechny rotace. Tady už velmi záleží na trenérovi a statistikovi, jak setřídí množství informací na ty opravdu důležité. Probírá se také podrobněji nahrávač, co jak v jakém momentu hraje. Naši nahrávači se dozví, jakým systémem oni blokují a co na ně třeba hrát.

    Třetí část je pak v den zápasu. Vidíme hráče po hráči, jejich směry útoků. Rychle, přesně a jasně. Contreras: z handy blokujeme na díru, hraje z quicka buď lajnu  nebo ostrou diagonálu.  Naše šestka vchází dovnitř hřiště. Z vysokého balonu pak hraje s blokem naše šestka musí být vzadu. Z doskoku je to podobné jen diagonálu hraje delší, více do jedničky. Hodně ulývá pro sklepky jde naše jednička a pětka. A tak dál. Trenér už je předem přesně rozhodnut, co se komu zavře. Diskuze probíhají jen velmi ojediněle.  Na každého hráče se staví speciální obrana, jak na bloku, tak v poli. S námi například teď všichni hrají tak, že hrají o blok. Naše šestka je tedy velmi důležitý hráč, který bere odražené balony. Nakonec následují směry podání, a jak se bude přihrávat.

     Na konec chci nastínit důležitou věc. Taktika a všechny tyto informace, které dostanete, tu nejsou jen tak. Nefungují jako pomoc, čí možnost. NE. To je systém, který se MUSÍ dodržovat. Žádné já si zkusím to či ono. Hraje se to, co se má hrát. A to vždy rozhoduje trenér. Diskuze neexistují. Lidé, co tvrdí, že pak hráči nemají dostatek volnosti, jsou patnáct let pozadu. Hráči nemají mít volnost, hráči mají dělat to, co jim řekne trenér. A trenér za svá rozhodnutí bere zodpovědnost. Samozřejmě existují vyjímky, občas se stane, že někdo nepřipravený rozmlátí někoho velmi připraveného. Ale statisticky to nikam nevede. Také se stává, že se ustaví taktika a hráči ji pak nejsou schopni dodržet. To už je ale věcí tréninku a toho, aby trenér správně ohodnotil svůj team.  Na co team má a na co ne. Já jsem bohužel v teamu, kde se musí umět všechno. Další věc je chladná hlava. Fanoušci někdy vyčítají třeba nároďáku, že družstvo hraje chladně, bez agresivity a nebojuje. Někdy to je pravda, ale většinou je problém jinde. Aby totiž hráč mohl dodržovat vše, co se po něm chce, musí být koncentrovaný na sto procent. Nemůže si dovolit řvát, hádat se, být zbytečně moc agresivní. Nebo dávat najevo, že se nebojí a bojuje. Hloupost, jen s chladnou hlavou se dají vyhrávat komplikované situace. A jen ti nejlepší pak umí skloubit agresivitu a chladnou hlavu. U nás to velmi dobře umí třeba Lébl nebo Rak. Jako blokaři to ostatně mají v popisu práce.

V polské lize je taktika a práce statistiků naprosto běžná. A je velmi vidět i progres jednotlivých teamů. Ještě dva, tři roky dozadu Skra jasně vyhrávala všechno díky tomu, že byla perfektně zorganizovaná. To je totiž klíč k úspěchu, ne to, kdo s tím víc mlátí. Nyní je velmi jasně vidět práce trenérů Stelmacha, Travici, Santilliho v Zakse, Řešově a Jazstrzebie. A jejich statistiků. Všechny jmenovaná družstva jdou nahoru a je čím dál tím těžší je zaskočit a nachytat.

Volejbal zkrátka není hra pro blbce. I když si to občas někdo myslí.

Jakub Novotný, Belgie, 6.1.2010