Češi a Češky před Final Four

  • Published in Jakub Novotný
  • Hits: 3869
Občas jsem na těchto stránkách trochu kritický k českému volejbalu. Někdy si píchnu do české extraligy, do českých trenérů, hráčů, někdy i do svazu. Je to pro mne jednoduché, jsem hejsek, který má mnoho informací, ale zároveň hraje v cizině a vše může brát s nadhledem. Přesto se v uplynulé době stalo mnoho dobrého kolem českého volejbalového hraní. O politice se bavit nechci, na politiku je vždy času dost, když je člověk starší. Teď jde o ztráty, které vedou do Final Four. Ladies first. Viděl jsem první zápas play-off Prostějovu v lize mistrů proti Pesaru. Poprvé po dlouhé době jsem nečuměl holkám na zadky, ale byl jsem vtažen do volejbalu. Celé čtyři sety paráda, škoda prvního setu. Český Prostějov už moc český není, ale tak to chodí. Cizinky jsou dobré. Brazilka i Američanka se, pravda, párkrát zbytečně mázly v koncovkách, ale na druhou stranu, kdo z nás se nikdy nemáznul. Tomanová i Spalová zahrály super zápas. Italky byly nakonec lepší, což velmi jasně potvrdily v druhém zápase doma. Ale už jen to, že Prostějov ve svém druhém roce LM postoupil ze skupiny a kousal i trochu v play-off, je úspěch... Občas jsem na těchto stránkách trochu kritický k českému volejbalu. Někdy si píchnu do české extraligy, do českých trenérů, hráčů, někdy i do svazu. Je to pro mne jednoduché, jsem hejsek, který má mnoho informací, ale zároveň hraje v cizině a vše může brát s nadhledem. Přesto se v uplynulé době stalo mnoho dobrého kolem českého volejbalového hraní. O politice se bavit nechci, na politiku je vždy času dost, když je člověk starší. Teď jde o ztráty, které vedou do Final Four.
Ladies first. Viděl jsem první zápas play-off Prostějovu v lize mistrů proti Pesaru. Poprvé po dlouhé době jsem nečuměl holkám na zadky, ale byl jsem vtažen do volejbalu. Celé čtyři sety paráda, škoda prvního setu. Český Prostějov už moc český není, ale tak to chodí. Cizinky jsou dobré. Brazilka i Američanka se, pravda, párkrát zbytečně mázly v koncovkách, ale na druhou stranu, kdo z nás se nikdy nemáznul. Tomanová i Spalová zahrály super zápas. Italky byly nakonec lepší, což velmi jasně potvrdily v druhém zápase doma. Ale už jen to, že Prostějov ve svém druhém roce LM postoupil ze skupiny a kousal i trochu v play-off, je úspěch.

Liberec. Staří psi se prokousali do Final Four. Liberec má podruhé v krátké době FF (první absolvoval v Řecku ještě pod trenérem Jahodou). Vyřadit Poitiers je určitě ohromný úspěch. Francouzská liga už není, co bývala, ale stále má velkou sílu. Proto jsem rád, že Dukla přelezla. Francouzům nehrál Rouzier, asi je ještě unavený z ME v Izmiru. Musí si vyléčit svůj prstík. Velká hvězda. Trenér Liberce Michal Nekola stabilně sází na ostřílené vlky Jeslínka a pana profesora Pešla. Chlapci se mu odvděčili. Statistiky jsem neviděl, ale dokážu si představit, že Piko byl proti Francouzům asi najetej (možná dal i ránu). Teď jen aby, se kluci nerozpadli do konce ligy. Věřím, že Drda mladší vše zvládne.

Final Four si zahrají i další čeští vynikající hráči. V Challenge cupu Perugie (Jan Štokr) a Berlin (Jarda Škach, Martin Kryštof). Český mláticí Drobek vyřadil Lennik, udělal v druhém zápase 17 bodů a zahraje si semifinále právě proti Berlínu. Berlín vyřadil Ankaru. Ankara byla pro mne možná trošku favoritem, ale nezachránil ji ani Granvorka, ani Celitans, ani po nemoci vracející se Petr Pláteník. Kryšpín a Jarda se tak můžou těšit na FF, které bude možná právě v Perugii. V CEV cupu si zahraje Final Four Michal Rak. Jeho Piacenza zmlátila v prvním zápase Kedzierzyn na domácí půdě 3-0. Polákům dobře zahrálo snad jen účko Jarosz. V Polsku pak stačilo vyhrát set a bylo vymalováno. Z toho vyplývá, že první tři-čtyři teamy v Itálii, jsou stále velmi silné. Bojovali i oba Koneční a Holubec v Tours, bohužel nestačili na velmi silnou ruskou Iskru. Škoda, dvakrát rupnout v tiebreaku je smůla. Tours už těch tiebreaků letos projelo víc. Vsadím se, že je ten jejich trenér moc dře.

Zkrátka český volejbal se tak úplně neztratil. Trenér národního teamu Honza Svoboda se asi trochu nacestuje. Určitě jsem ještě na něco zapomněl, můžete mne doplnit. Na mladinkou slečnu Havelkovou, její italský team Busto se pravděpodobně zúčastní Final Four také. Zapomněl jsem i na sebe, také jsem mezi posledními čtyřmi. Ale u mne to nebylo výkonnostně tak jisté, tak to radši náš préza koupil. A teď kvůli tomu dřeme jak mourovatí. Nedřeme, ale jen my, každý se určitě na jeden z vrcholů sezóny tvrdě připravuje. Proto přeji všem svým zmiňovaným kamarádům a známým, abychom to letos všechno rozmlátili a vyhráli. Fanouškům pak přeji u televize, na internetu, či přímo v halách dobrou zábavu. Českým trenérům a expertům přeji, aby zvedli zadky a jeli se někam podívat. Pokud budou mít aspoň trochu času. Všichni víme, že z televize se toho moc vyčíst nedá. A nakonec všem možným novým i stávajícím kandidátům na předsedu přeji, aby je při volební kampani netrefil šlak. Můžou se odreagovat u volejbalu.

P.S. Některého z Final Four se určitě zúčastní i místopředseda CEVu Jan Hronek, který prosazuje naše zájmy venku. Celkově nás tedy bude reprezentovat jedna hráčka a spousta hráčů, jeden trenér, jeden vysoký funkcionář. Takže, jak se mluví v Polsku:  STÁLE NENÍ TAK ZLE.

Jakub Novotný, 5.3.2010 z haly mezi tréninkama.