Odstraňování chyb

  • Published in Mládežnický volejbal
  • Hits: 3859

Ani nevím zdali bych si toho na televizní obrazovce všiml, kdyby mě neupozornili komentátoři. Jde jen o pár centimetrů, vlastně takové skoro nic. Volejbalistka Angelina Grün, jedna z výrazných postav Mistrovství Evropy žen v Srbsku, smečuje pravou rukou (tedy většinou) a při odrazu dává dopředu pravou nohu: Chyba z těch základních. Drtivá většina lidí by si ovšem ničeho nevšimla i kdyby stála přímo u hřiště, zvláště pak když Angelina hraje jako z partesu: „to přece nemá chybu“, řeklo by se ...
Nemec odstranovani chyb

 

Kdysi jsme se pokusili u jedné cca čtrnáctileté hráčky právě tuto chybu odstranit. I když dívka ochotně spolupracovala, měli jsme toho všichni plné kecky a když se zdálo, že už snad..., přišli prázdniny a v záři bylo zase vše při starém. Vzdali jsme se. Hrála (možná ještě hraje) ligu někde ve Francii, tak o co vlastně jde? Zdá se, že o málo, jenom nohy a tím i ruce, tělo a vlastně všechno, jsou na moment tak trochu jinak. Navíc se to dá (podobně jako většina ostatních nedostatků) vcelku snadno odstranit. Ovšem jen zkraje - ještě před tím, než se v hlavě složitý sled pohybů, jako je např. smeč, vzájemně prováže a spojí do jednoho celku. Pak už s tím asi nic moc nepořídíme.

 Nejlepší přihravačka ME Angelina Grün mě inspirovala k několika otázkám:

1. Jak k takovému nedostatku (ona a mnoho jiných) asi přišla? 2. Jsou trenéři těch začínajících dostatečně erudovaní aby podobné chyby včas rozeznali a odstranili, když později je už pozdě? 3. A jedna trochu provokativní: Je vůbec důležité podobné chyby odstraňovat, když s nimi někteří volejbalisté dokáží hrát na té nejvrcholovější vrcholové úrovni?

Michal Němec, 9. října 2011