O řídkém a hustém bloku, aneb 2. část miniseriálu o blokování ...

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 3709

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Potkal jsem po delším času svého bývalého spoluhráče Milana Hadravu. Býval to dobrý smečař a o volejbalu hodně přemýšlel. Na hráče se až nečekaně zajímal o širší souvislosti volejbalového výkonu. Byl samouk (maturitu si dodělával až v pozdní dospělosti) ale četl a díval se … Často mě inspiroval … a tak tedy tento laický vzdělanec mě potkal na Stahově, pochválil mi ze zdvořilosti novou knihu, pak jsme si řekli pár obligátních vět a když jsme se loučili, dodává ještě (nevím, jak jsme se k tomu dostali): „ … víš, co je velmi důležité u blokování?“, „co?“, zeptal jsem se. „Aby byl pevnej trup“. Pokynul jsem mu na pozdrav a v uších mi znělo „svatá pravda“. Ne, že bych to nevěděl, ale pochybuji, zda jsem to někdy jasně napsal do nějaké pasáže o blokování. Přitom je to důležitá informace. A hned mi běžely hlavou další souvislosti: důležitost rozvoje posturálního svalstva, pravidelné posilování břišních a zádových svalů, nutnost provádět dřepy a podřepy s volnou činkou a nikoliv ve stojanech či na posilovacích strojích atd. Hadrák mě opět inspiroval. Inu mezi volejbalovým lidem leží spousta inspirujících podnětů, ale někdy taky mýty a pověry … Ale o tom jindy. Milan Hadrava poznámkou o pevnosti trupu dotvořil to, co jsem jako hlavní myšlenku posledně nakousl a v tomto článku dokončím... (foto: Martin Sidorjak)

O blokařských přesunech a o blokování vůbec … (část 1.)

  • Blok, vybírání
  • Zobrazeno: 3632

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Z diskuse pod posledním úterním článkem je patrné, že si někteří z vás oddechli, když jsme opustili téma mentální převahy. Pokud se chceme o volejbalu dále bavit vážně a seriózně, bohužel (pro některé) se k tomuto tématu musíme znovu vrátit. Důležité bude svázat toto téma s reálnou praxí, aby diskuse nezabředly do planého teoretizování. Diskuse o psychologických souvislostech volejbalu však jasně ukázala, jak neorané je pole psychologie sportovní hry. Diskusních příspěvků bylo mnoho, čtenost byla nebývale vysoká. V jednotlivých vašich příspěvcích jsme byli svědky toho, že má každý z diskutujících poněkud jinou představu o tom, co má být jejím předmětem. Vrátil jsem se tedy v posledním článku k poněkud „hmatatelnějšímu“ tématu: problematice libera. Dnes zůstanu v této rovině a zareaguji na diskusní příspěvky Tomáše Lejska a „Vendy (ho?)“. Půjde o blok. Ve vašich příspěvcích byla řeč o blokařských přesunech. Musím konstatovat, že to byl na začátku mé trenérské kariéry jeden z nejfrekventovanějších obsahů mých tréninků. Pokoušel jsem se ve své bláhové trenérské domýšlivosti předělat techniku blokařských přesunů takových „plejerů“ jako byli Vojík, Bok nebo Schiller. Samozřejmě, že mě odpálkovali, s tím, abych své trenérské experimenty zkoušel na mladé hráče... (foto: Martin Sidorjak)

O blokování i o tom, jak holky utíkaly Léblovi do diagonály …

  • Volejbal můj osud
  • Zobrazeno: 3838

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Jako začínající trenér v Bratislavě a záhy v rakouském Ennsu jsem byl zamilován do blokařské činnosti a snažil jsem se všemožně dokázat, že blok je nejdůležitější činnost ve volejbalu. Zajímal jsem se o statistiku, sbíral data ze všech světových soutěžích a jako trenérský asistent (v Bratislavě) jsem se soustředil zejména na obranu. S dogmatickou náruživostí jsem hledal důkazy, že družstvo, které lépe blokuje, vyhrává. Byl jsem dokonale informován o průměrných počtech bloků na set nejlepších světových družstev i nejlepších blokařů, kterými byli v té době třeba Lucchetta, Gardini, Petrovič, Olikver, Van de Goor, Mester a další, mezi našimi hráči kralovali Bláha, Vojík a Pochop. Zaměřil jsem svou trenérskou energii na nácvik a trénink bloku. Mýlil jsem se ... (foto: www.pankiv.cz)

Blokování - nejnáročnější činnost ve volejbalu

  • Blok, vybírání
  • Zobrazeno: 6028

introtext

Technika blokování

  • Blok, vybírání
  • Zobrazeno: 3545

introtext